Falenopsis – Phalaenopsis

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Rodzaj roślin z rodziny storczykowatych, występujących naturalnie w Azji południowo-wschodniej i północnej Australii. Falenopsis często nazywany jest po prostu storczykiem lub orchideą. Liście falenopsisa wyrastające z krótkiej łodygi, są grube i skórzaste. Niektóre gatunki falenopsisa dorastają nawet do 50-70 cm wysokości, inne są bardzo małe. Pędy kwiatostanowe mogą przewyższać roślinę, dorastając nawet do 150 cm wysokości.

STANOWISKOSTANOWISKO

Falenopsis uprawiany na parapecie najlepiej będzie się czuł na wschodnim oknie, ponieważ na początku dnia, gdy roślina odbiera więcej światła, temperatura jest niższa. Południowe okno jest możliwe do uprawy tylko pod warunkiem, że światło słoneczne będzie przefiltrowane, tak aby nie poparzyło roślin. Na oknie południowym lub zachodnim w okresie od maja do września trzeba zapewnić trochę cienia, na przykład przy użyciu cienkiej zasłony lub żaluzji. Należy zawsze uważać, aby promienie południowego słońca nigdy nie padały bezpośrednio na liście. W warunkach klimatycznych Polski od początku grudnia aż do połowy lutego można pozwolić nawet na pełne słońce. Idealna temperatura nocy to 16-18°C, a dnia 21-27°C. Taki zakres temperatur zapewnia większość naszych mieszkań i dlatego są to rośliny idealnie nadające się do uprawy domowej.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Falenopsisy bezwzględnie wymagają zupełnego przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem. Jest to najważniejszy aspekt uprawy tych roślin. Ich podłoże nie może być cały czas równomiernie wilgotne. Należy je podlewać mocno, ale odpowiednio rzadko – dorosłe rośliny w okresie wegetacji zwykle raz na 4 do 7 dni, a zimą nie częściej niż raz na tydzień. Ważne jest, aby Falenopsisy były podlewane wcześnie rano. To zapewni odparowanie wody z liści i z korony rośliny przed nocnym ochłodzeniem. Do podlewania najlepsza jest deszczówka, woda z filtra odwróconej osmozy lub destylowana. Można podlewać wodą z kranu, najlepiej przegotowaną i odstaną, ale wymaga to bezwzględnie corocznego przesadzania (dokładnej wymiany podłoża bez powiększania doniczki). Podlewać należy obficie i dokładnie, upewniając się, że woda wycieka wszystkimi otworami doniczki. Zalecanym sposobem podlewania wszystkich storczyków jest wstawianie całej doniczki do naczynia z wodą (np. wiaderka), tak aby była zanurzona po brzegi, i przetrzymanie jej tak przez 15 minut do godziny. To jedyny sposób dający pewność, ze podłoże nasiąkło w całej objętości, a korzenie wystające z doniczki też pobrały wodę.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Należy stosować ogólnie dostępne nawozy dla storczyków. Na etykietach wielu roślin i nawozów dla storczyków podawana jest informacja, aby rośliny nawozić co miesiąc. Drugim sposobem jest nawożenie cotygodniowe, ale w dawce o ¼ mniejszą niż zalecana na opakowaniu nawozu.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Przesadzamy zwykle co 2-3 lata, gdy podłoże rozkłada się lub roślina wyraźnie wyrasta z doniczki (gdy podlewamy wodą destylowaną). Przesadzamy co roku (gdy podlewamy przegotowaną wodą z kranu). Przesadzanie wykonuje się od wiosny do początku lata. Zastosowana doniczka powinna być tak mała, jak to tylko możliwe. Po przesadzeniu przez tydzień do 10 dni roślin nie podlewa się. W wypadku tych roślin podłoże powinno zawsze być przewiewne z zachowanymi dużymi przestrzeniami powietrznymi. Do ich sadzenia nie wolno stosować ziemi ogrodowej! Zalecana jest gruboziarnista kora sosnowa (1,5-2,5 cm) z dodatkiem węgla drzewnego, perlitu lub keramzytu i odrobiny torfu włóknistego. Podłoże może także składać się z samej gruboziarnistej kory sosnowej lub chipsów kokosowych bez innych dodatków.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – rozmnóżki

Co jakiś czas zdarza się, że na pędzie kwiatostanowym wyrastają małe rośliny – rozmnóżki. Musimy poczekać, aż przy młodych roślinach (ale jeszcze na roślinie matecznej) pojawią się białe korzonki. Kiedy będą już przynajmniej trzy, delikatnie odcinamy i wsadzamy do doniczki. Młode falenopsisy podlewamy obficiej niż duże rośliny.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Najczęściej występującymi szkodnikami są wełnowce. Częstą chorobą jest mokra zgnilizna.

UWAGIUWAGI

Niewielka różnica temperatury między dniem a nocą, przy zachowaniu prawidłowych warunków świetlnych, stymuluje pojawienie się pędu kwiatowego. Na przykład temperatura nocna 18-20°C w połączeniu z temperaturą dzienną 25°C umożliwia inicjację pędu kwiatowego po upływie trzech do pięciu tygodni.

 

Źródła:
1. www.orchidarium.pl
2. www.swiatkwiatow.pl
3. www.storczyki.org.pl
4. fot. www.pl.wikipedia.org