Poznaj Kokedamę

Kokedama jest tradycyjna formą sztuki wywodzącą się z Japonii, kokedama 苔玉 w wolnym tłumaczeniu na język polski to 'kula mchu'. Czasami określana mianem 'bonsai biednego człowieka'. Kulisty kształt zapewnia mieszanka podłoża (podłoże dla bonsai i torf) uformowana wokół systemu korzeniowego rośliny. Następnie kula pokrywana jest mchem i owijana drutem. Gotową kokedamę możemy powiesić na sznurku lub jak to dawniej robili Japończycy, postawić na podstawce lub ozdobnym talerzu.

fot.: www.theplanthunter.thesill.com

fot.: www.theplanthunter.thesill.com

Ciężkie początki

Początki sztuki kokedamy sięgają okresu Edo, czyli około 1600 roku n.e. W tym okresie Japonia była pod rządami szogunatu wojskowego, którego polityka opierała się na blokowaniu kontaktu ze światem zewnętrznym. W ówczesnym społeczeństwie wartości artystyczne przestały odgrywać tak duże wartości jak to było do tej pory. Mimo to sztuka związana z bonsai przetrwała, a nawet się rozwinęła tworząc nowy kierunek którym jest kokedama.

’Trwały jak mech'

Tradycyjnie uważano, że mech wokół bryły korzeniowej jest metaforą trwałości panowania cesarzy, jak wspomniano w hymnie Japonii: Rządy cesarza niech trwają lat tysiące, aż ten żwir drobny mocą wieków w skałę się przemieni i mchem porośnie gęstym. Jednak oprócz symbolizowania trwałości panowania rządów, mech tak na prawdę ma zupełnie inne znaczenie. Jego zadaniem jest utrzymywanie wilgoci w systemie korzeniowym, zachowywanie jego kształtu oraz po prostu jego maskowanie.

fot.: www.theplanthunter.thesill.com

fot.: www.theplanthunter.thesill.com

Jak dbać o kokedamę?

Światło
Najlepsze będzie stanowisko dobrze oświetlone, jednak ze światłem rozproszonym. Bezpośrednie nasłonecznienie jest sugerowane tylko dla orchidei, jednak trzeba wtedy pamiętać o częstym podlewaniu.

Nawadnianie
Podlewamy zwykle dwa razy w tygodniu. Jeśli wykorzystasz paprocie, ważne aby kula nigdy całkowicie nie wyschła. To może nawet oznaczać podlewanie kokedamy codziennie lub co drugi dzień, w zależności od warunków panujących w Twoim domu. Najlepszym sposobem jest zanurzenie kuli z mchu w pojemniku z wodą na 10-15 min. Po wyciągnięciu czekamy aż nadmiar wody wypłynie z kuli i gotowe! Jeśli będziemy zbyt rzadko podlewać naszą kulę, roślina zacznie więdnąć, a mech zacznie brązowieć. Skuteczne jest również codzienne opryskiwanie zielonej kuli.

Wilgotność
Kokedama poradzi sobie bez problemu w warunkach domowych. Oczywiście najlepiej będzie rosła w wilgotniejszych miejscach takich jak łazienka, czy kuchnia. Unikaj bezpośredniego sąsiedztwa kaloryferów, szczególnie w okresie grzewczym.

Temperatura
Warunki standardowe, czyli 18°C – 30°C, ważne aby temperatura nigdy nie spadała poniżej 15°C.

Rozmiar
Różne. Wszytko zależy od Twojej wyobraźni i rośliny jaką chcesz posadzić ;)

Gatunki
Praktycznie każdy gatunek, który lubi wolno przesychające podłoże.

fot.: www.theplanthunter.thesill.com

fot.: www.theplanthunter.thesill.com

Problemy: objawy i przyczyny
1. Liście usychają i robią się brązowe na brzegach, mech zamiera
Niska wilgotność, zbyt rzadkie podlewanie, za duże stężenie soli w wodzie, niedobór potasu

2. Liście mają brązowe plamy
Problemy z grzybem, zbyt duży kontakt wody z liśćmi

3. Liście żółkną, pędy czarnieją
Przelanie, choroba korzeni

4. Zrzucanie liści
Wiele możliwy przyczyn: przeciąg, zmiany temperatury, zmiany stanowiska

 

Podoba Wam się kokedama? A może macie już taką w swoim domu? Dajcie znać ;)

Tags: