Grubosz jajowaty – Crassula ovata

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny gruboszowatych, naturalnie występujący w Afryce Południowej. W warunkach naturalnych osiąga do 4 m wysokości, w uprawie doniczkowej w mieszkaniach dorasta najwyżej do 1 m. Liście grubosza magazynują wodę, są mięsiste, błyszczące, jajowatego kształtu, żywo zielone. Przy dużej ilości promieni słonecznych obrzeża liści stają się czerwone. Kora jest dość jasna, błyszcząca, o ciekawej fakturze z charakterystycznymi pierścieniami, nie łuszcząca się. Drobne, białe kwiaty grubosza pojawiają się na końcach pędów starszych egzemplarzy i tylko wtedy, gdy rosną one w dobrze oświetlonym miejscu.

STANOWISKOSTANOWISKO

Najlepiej czuje się na dobrze oświetlonych parapetach, nie należy uprawiać go w cieniu. Chociaż lubi światło, to nie powinno się go ustawiać w ostrym, letnim słońcu, ponieważ liście wtedy mogą żółknąć i marszczyć się. W takim przypadku roślinę należy cieniować. Zimą należy przenieść go do chłodniejszego, jasnego pomieszczenia. Najlepiej rośnie w temperaturze 20-22°C, ale znosi też dobrze temperatury kilka stopni wyższe lub niższe. Lubi natomiast, gdy nocą powietrze jest chłodniejsze nawet o 10°C (takie warunki panują w Afryce). W okresie zimy, grubosz jajowaty preferuje niższe temperatury (około 10-15°C).

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Wiosną podlewamy co dwa tygodnie, latem co tydzień, po uprzednim przeschnięciu ziemi. Roślinę podlewamy obficie, a z kolejnym podlewaniem czekamy, aż podłoże w doniczce całkowicie wyschnie. Nadmierne podlewanie jest podstawową przyczyną niepowodzeń uprawowych. Zimą podlewamy raz w miesiącu, aby zapobiec opadaniu liści, co jest objawem niedoboru wody. Z kolei nadmiar wody powoduje marszczenie się liści. Im wyższa temperatura tym podlewanie obfitsze. Podczas podlewania unikamy moczenia liści.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Roślinę nawozimy od wczesnej wiosny do późnej jesieni, 2 do 3 razy w roku nawozem dla sukulentów lub kaktusów.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Grubosza przesadzamy tylko wtedy, gdy korzenie nie mieszczą się już w doniczce. U starszych egzemplarzy wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę podłoża w doniczce. Grubosz wymaga przepuszczalnego podłoża z dużym dodatkiem gruboziarnistego piasku wzbogaconego dodatkiem żyznej ziemi liściowej, bez domieszki torfu. Na dnie doniczki koniecznie musi być gruba warstwa drenażu.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki liściowe

Wybieramy dobrze rozwinięty liść i odrywamy go od rośliny matecznej. Po oczyszczeniu z wyciekającego soku, umieszczamy go na stale wilgotnym podłożu, tak aby miejsce łączenia liścia z łodyga miały stały kontakt z ziemią.

Sposób 2 – sadzonki pędowe

Sadzonki wykonujemy z pędów posiadających 3-4 liście. Po obcięciu osuszamy sadzonkę przez 1 dzień i wsadzamy do stale wilgotnego podłoża lub wody. Po pojawieniu się korzeni wsadzamy do właściwej donicy.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Najpopularniejszymi szkodnikami jakie mogą pojawić się na gruboszu to wełnowce. Pozostałe to m.in. przędziorki, mszyce, a także wciornastki.
Problem z chorobami powodowany jest głównie przez nadmiar wody, w efekcie czego korzenie i łodygi mogą zagniwać.

UWAGIUWAGI

Najpopularniejsze odmiany:

‘Hobbit’ – bardzo oryginalna odmiana grubosza owalnego, charakteryzująca się ciekawym ulistnieniem. Liście wydłużone, rurkowate z trąbkowym zakończeniem,
‘Gollum’ – odmiana podobna do odmiany ‘Hobbit’,
‘Tricolor’ – odmiana o przebarwiających się liściach,
’Lemon & Lime' – odmiana o ciekawie przebarwiających się liściach,
‘Variegata’ – kremowe przebarwienia na liściach,
‘Hummel’s Sunset’ – jedna z najpiękniej przebarwiających się odmian grubosza jajowatego.

 

Źródła:
1. www.zielonyogrodek.pl
2. www.ladnydom.pl
3. www.rosliny.urzadzamy.pl
4. www.budujesz.info
5. fot. www.redro.pl