Zieleń w galeriach handlowych – Solvay Park

Informacje podstawowe:

Niewielka galeria handlowa położona w Borku Fałęckim. Otwarta 6 października 2007 roku. W galerii znajduje się kilkadziesiąt sklepów.

Solvay Park

Solvay Park

Okiem ogrodnika

Solvay z zewnątrz wygląda na dosyć dużą galerie, wchodząc do środka okazuje się, że nie mieliśmy racji – jest bardzo mała. Tak jak nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni w budynku, tak samo nie ma klientów. Można by rzec – cisza i spokój. A jak przedstawiają się rośliny? Pierwszą rośliną jaką napotkałem był fikus, podchodząc bliżej okazało się, że jednak to nie roślina, a jej imitacja. Niezbyt dobry początek. Po wjechaniu na górny poziom 'przywitała' mnie kompozycja z juki i bluszczu.

Solvay Park

Solvay Park

Pomyślałem sobie: ok, może nie będzie tak źle, jakoś to wygląda, szału nie ma, ale przynajmniej to nie plastik. Idąc dalej minąłem samotnego skrzydłokwiata, aż doszedłem do całej gromady roślin. Nie była to zbyt udana kompozycja składająca się m.in. z dracen, palmy daktylowej i juki.

Solvay Park

Solvay Park

Kilka metrów dalej, para składająca się z żywego zamiokulkasa i imitacji fikusa benjamina. Wiedziałem już, że zieleń w tej galerii to kompletny miszmasz. Ale to nie wszytko, z najwyższego poziomu dostrzegłem na samym dole, coś czego do tej pory jeszcze nie widziałem w żadnej galerii. Zobaczcie sami.

Solvay Park

Solvay Park

Jakże okazała ściana zrobiona ze sztucznych pnączy, nawet w Galerii Bronowice takiej nie mają ;)
Ogromne donice od których poprowadzono stalowe linki aż po sam strop. Wszystko idealnie przygotowane, żeby posadzić rośliny, ale w zamian trafia tam plastik… Może to oszczędność, może brak wiary w to, że coś tam może rosnąć. Z daleka robi wrażenie, z bliska rozczarowuje.

Solvay Park

Solvay Park

Kolejnym minusem jest dobór pojemników na rośliny, praktycznie nie ma dwóch takich samych osłonek. Nawet sposób wsadzenia niektórych okazów budzi wiele wątpliwości.

Solvay Park

Solvay Park

Większość roślin jest wyściółkowana keramzytem, co jest dużym plusem. Ale tylko w jednej donicy znalazłem wskaźnik poziomu wody.

Solvay Park

Solvay Park

Mimo to rośliny są w dosyć dobrym stanie.

Spis roślin:

Bluszcz pospolity – Hedera helix – 2 szt.

Bluszcz plastikowy – Hedera plastix – około 50 szt.

Daktylowiec – Phoenix dactylifera – 4 szt.

Dracena – Dracaena – 2 szt.

Solvay Park

Solvay Park

Fikus plastikowy – Ficus plasticus ‚Alii’ – 2 szt.

Fikus plastikowy – Fikus plasticus – 2 szt.

Juka – Yucca elephantipes – 5 szt.

Solvay Park

Solvay Park

Skrzydłokwiat – Spathiphyllum – 1 szt.

Solvay Park

Solvay Park

Zamiokulkas zamiolistny – Zamioculcas zamiifolia – 1 szt.

Solvay Park

Solvay Park

Podsumowanie

W galerii Solvay można trafić na niezbyt atrakcyjną zieleń. Dobór roślin i osłonek jest zupełnie przypadkowy, przez co otrzymujemy efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego. Wielkim minusem jest zastosowanie sztucznych pnączy pomimo warunków umożliwiających wsadzenie żywych okazów.

Ocena pod względem zieleni: 3/10

Lista najlepszych galerii:

  1. Bonarka City Center – 9/10
  2. Galeria Kazimierz – 5/10
  3. Galeria Plaza – 4/10
  4. Solvay Park – 3/10
  5. Galeria Bronowice – 1/10

A Wy co myślicie o roślinach w tej galerii?
Już wkrótce kolejna recenzja krakowskiego centrum handlowego.