Haworsja wąskolistna – Haworthia attenuata

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Bylina z rodziny liliowatych naturalnie występująca w Afryce Południowej. Rozety osiągają 5-8 cm średnicy, ale łatwo wyrastają na nich pędy boczne, tworząc większe kępy. Normalnie roślina jest ciemnozielona i ma białe kropki, które jednak zmieniają kolor na czerwony lub czekoladowy, jeśli jest uprawiana przez dłuższy czas w pełnym słońcu. Małe, białe kwiatki, które pojawiają się od wiosny do jesieni, wyrastają na długich, cienkich łodygach.

STANOWISKOSTANOWISKO

Potrzebuje jasnego miejsca i najlepiej czuje się na parapecie okiennym. Jeśli w lecie będzie trzymana w pełnym słońcu, staje się czerwonawa i przechodzi w okres spoczynku. Aby zachować jej soczystą zieleń, trzeba w upały zapewnić nieco cienia. Haworcję uprawiamy w temperaturze pokojowej 18-20°C. Haworsji dobrze toleruje w zimie niskie temperatury (do 10°C), jeśli zapewnimy jej suche warunki. Jak większość roślin lubi dobrą wentylację, ale bez przeciągów.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Jak wszystkie sukulenty, haworsje lubią umiarkowane podlewanie. W okresie wegetacyjnym podlewamy raz na tydzień tak, aby przed kolejnym podlaniem wierzchnia warstwa ziemi była sucha. Jednak w czasie spoczynku ziemia nie powinna całkowicie wyschnąć. Ważne aby nie moczyć rozet.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Wiosną i latom dożywiamy haworsję co dwa tygodnie, stosując nawóz do kaktusów w stężeniu o połowę mniejszej niż zalecenia na opakowaniu. W okresie spoczynku nie nawozimy.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Wiosną przesadzamy tylko silnie rozrośnięte egzemplarze o wielu rozetach, które nie mieszczą się już w doniczce. Przygotowujemy płytkie i szerokie pojemniki z drenażem na dnie. Haworsja wymaga lekkiego i przepuszczalnego podłoża, z dużą domieszką gruboziarnistego piasku, żwiru, pokruszonej cegły lub węgla drzewnego oraz dobrej ziemi ogrodowej. Źle rośnie w mieszance z dużą zawartością torfu

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – podział rośliny

Przy okazji przesadzania dzielimy wyrośniętą roślinę na pojedyncze rozety. Roślina ma jednoroczny system korzeniowy, dlatego trzeba usunąć stare, suche korzenie. Ważne aby oddzielona rozeta miała część systemu korzeniowego rośliny matecznej. Młode sadzonki szybko się przyjmują.

Sposób 2 – wysiew nasion

Rzadziej stosowanym sposobem jest wysiew nasion.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Roślina prawie nie choruje ani nie jest atakowana przez szkodniki. Gnicie podstawy rośliny jest spowodowane przez nadmierne podlewanie. Czerwone zabarwienie liści wywołane jest przez silne nasłonecznienie i zbyt wysoką temperaturę; roślinę trzeba wówczas przestawić w mniej nasłonecznione miejsce.

UWAGIUWAGI

W mieszkaniu bardzo dobrze znosi suche powietrze i nieregularne podlewanie, natomiast źle rośnie w ciemnym i ciepłym miejscu.

 

Źródła:
1. www.encyklopedia-roslin.cba.pl
2. www.magazyndomowy.pl
3. www.mporady.pl
4. fot. www.pl.wikipedia.org