Airy – doniczka oczyszczająca powietrze

Praktycznie niezbędną rzeczą dla każdej rośliny we wnętrzu jest naczynie w którym będzie rosła. Na rynku pojawiają się coraz to ciekawsze modele o nowoczesnym designie i dodatkowych funkcjach. Do tej pory prezentowaliśmy odwrócone donice, z których nie wypadają rośliny, donice które rosną wraz z rośliną, a nawet takie które świecą. W tym artykule chcemy Wam przedstawić donice, która dzięki swojej budowie jest w stanie ułatwić roślinie oczyszczanie powietrza – Airy.

Fot.: www.airypolska.com

Fot.: www.airypolska.com

Geneza powstania

Skąd wzięło się Airy? Jak to bywa podczas powstawania całkiem nowych rozwiązań, przyczyną była chęć polepszenia jakości życia. Jej autor, Helge Knickmeier, miał ciągłe problemy z alergiami powodowanymi przez cząsteczki unoszące się w powietrzu. Duży wpływ na powstanie produktu miały badania opublikowane przez NASA, mówiące o oczyszczających właściwościach niektórych roślin. W efekcie powstał prototyp, który z czasem zyskał również atrakcyjny wygląd.

Prototyp (Fot.: www.airypolska.com)

Prototyp (Fot.: www.airypolska.com)

Jak to działa?

Syntetyki wykorzystane do produkcji mebli, urządzeń a nawet ubrań, emitują do swojego otoczenia takie związki jak benzen, formaldehyd czy trichloroetylen. Ich ilość w powietrzu zwiększa się w ciepłych i wilgotnych warunkach. Substancje z czasem dostają się do naszego organizmu i mogą powodować alergie lub nawet choroby. I właśnie na pochłanianiu zanieczyszczeń z powietrza opiera się działanie Airy. Oczywiście nie mówimy tutaj o samej donicy, a o roślinie która ma zapewnione idealne warunki do pochłaniania substancji z powietrza.

Jak zapewniają producenci nawet do 90% zanieczyszczeń z powietrza może być przekształconych w korzeniach w składniki odżywcze. W przypadku Airy, korzenie posadzonej w niej rośliny mają o wiele większy kontakt z otoczeniem niż w przypadku zwykłej donicy. W efekcie otrzymujemy naturalny filtr powietrza, który nie potrzebuje źródła zasilania, a jedynie podlewania w zależności od potrzeb rośliny. Choć i ten problem został rozwiązany poprzez wprowadzenie zbiornika na wodę, dzięki któremu możemy zapomnieć o podlewaniu na dłuższą chwilę.

Fot.: www.airypolska.com

Fot.: www.airypolska.com

Jeden Airy może zneutralizować około 75% najbardziej niebezpiecznych toksyn środowiskowych w pokoju o powierzchni 16 m² w zaledwie 24h. Badania wykazały że 1 roślina posadzona w Airy jest w stanie oczyścić tyle powietrza co 8 roślin w zwykłych donicach. Powietrze łatwiej dociera do korzeni, gdzie jest następnie oczyszczane z niepożądanych substancji.

Fot.: www.airypolska.com

Fot.: www.airypolska.com

Gdzie i za ile?

Donica Airy dostępna jest w sprzedaży na stronie producenta tutaj. Znajdziesz tam również więcej informacji o produkcie i substancjach jakie zagrażają naszemu zdrowiu. Warto też dobrać odpowiednią roślinę, która będzie w stanie skutecznie oczyszczać powietrze. Listę 10 roślin oczyszczających powietrze znajdziesz tutaj.

Fot.: www.airypolska.com

Fot.: www.airypolska.com

Podoba Wam się ten produkt? Chcielibyście mieć taką donicę w swoim mieszkaniu? Dajcie znać co o niej myślicie ;)