Zieleń w galeriach handlowych – Galeria Plaza

Informacje podstawowe:

Centrum handlowe mieści się w Krakowie, znajduje się w dzielnicy Grzegórzki. Kraków Plaza została otwarta w 2001 roku, później zmieniła nazwę na Galeria Plaza. Powierzchnia użytkowa budynku to około 59 tys. m² (ponad 110 sklepów).

Galeria Plaza

Galeria Plaza

Okiem ogrodnika

Plaza nie jest tak zielona jak mogła by być. Spacerując po centrum handlowym można znaleźć wiele miejsc w których potencjalnie mogłaby stanąć jakaś donica z rośliną. Chodząc po piętrze i patrząc na 'balkony' aż prosi się, żeby wstawić tam zwisające pnącza.

Galeria Plaza

Galeria Plaza

Rozkład roślin w Plazie jest równomierny choć bardzo oszczędny. Dominującym gatunkiem jest fikus benjamina w towarzystwie zamiokulkasa zamiolistnego. Rozwiązanie typowo galeryjne, po prostu nuda. Zwróciłem też uwagę na stan roślin i ogólną estetykę nasadzeń. Nie jest dobrze… Niektóre fikusy wyglądają na 'zmęczone życiem'. W połączeniu z mało estetycznym usuwaniem martwych pędów (zdjęcie poniżej) i chałupniczymi metodami stabilizacji rośliny (zdjęcie jeszcze niżej), otrzymujemy marny efekt.

Galeria Plaza

Galeria Plaza

Galeria Plaza

Galeria Plaza

Niektóre okazy nawet posiadają swego rodzaju tatuaż na pniu. Może to jakieś oznaczenia, które drzewko ma iść do wycinki ;) nie wiem i pewnie szybko się nie dowiem.

Galeria Plaza

Galeria Plaza

Niektórym tatuaże kojarzą się z więzieniem i również w tym przypadku się ono pojawiło. Zamiokulkasy trafiły do siatek, a są przecież rozwiązania mniej rzucające się w oczy.

Galeria Plaza

Galeria Plaza

Zaglądając do donicy niestety zobaczymy żwirek wymieszany z ziemią, a w niektórych przypadkach nawet na żwirek nie trafimy. Estetyczniej byłoby z ładnie wyściółkowanym wnętrzem donicy. Żebym jednak nie wyszedł na totalnego hejtera to muszę pochwalić Plazę za wstawienie do donic mierników poziomu wody. Proste rozwiązanie ułatwiające pracę osobom zajmującym się zielenią. Tymi osobami są najprawdopodobniej Panie sprzątaczki, przynajmniej tak wynika z mojej krótkiej obserwacji. Roślinom w tej galerii przydałoby się wsparcie specjalisty.
Śmiesznymi akcentami w Plazie są dwa rodzynki na które trafiłem, a totalnie ich się tam nie spodziewałem. Po pierwsze szeflera drzewkowata ukryta gdzieś w bocznej alejce i jeden jedyny okaz ctenanthe. Cieszę się, że w tym lesie fikusów znalazło się coś innego, ale nie rozumiem dlaczego w takiej ilości. Może było więcej okazów, ale nie przetrwały, kto to wie…
Galeria nie ustrzegła się plastiku, ale jest go na tyle mało, że nie każdy go zauważy. Sugeruję, aby schować imitacje roślin jeszcze dalej, poza zasięg wzroku.

Galeria Plaza

Galeria Plaza

Spis roślin:

Ctenanthe – Ctenanthe setosa1 roślina

Galeria Plaza

Galeria Plaza

Fikus – Ficus benjamina – 25 roślin

Galeria Plaza

Galeria Plaza

Szeflera drzewkowata – Schefflera arboricola – 1 roślina

Zamiokulkas zamiolistny – Zamioculcas zamiifolia – 14 szt.

Galeria Plaza

Galeria Plaza

Zielistka Sternberga – Chlorophytum comosum – około 15 szt.

Zroślicha stopowcowa – Syngonium podophyllum – około 3 szt.

Galeria Plaza

Galeria Plaza

Podsumowanie

Plaza wzbudza u mnie mieszane uczucia. Zieleń jest nijaka i w niezbyt dobrym stanie, ale zarządca budynku na szczęście nie stara się jej zastępować sztucznymi roślinami.
Ocena pod względem zieleni: 4/10

Galeria Plaza

Galeria Plaza

Lista najlepszych galerii:

  1. Bonarka City Center – 9/10
  2. Galeria Plaza – 4/10

A Wy co myślicie o roślinach w tej galerii?
Już wkrótce kolejna recenzja krakowskiego centrum handlowego.