Peperomia kędzierzawa – Peperomia caperata

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

peper

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych pochodzący z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i Środkowej. Jest byliną osiągającą do 15 cm wysokości, głównym walorem ozdobnym peperomii są liście. Liście mogą mieć wiele kolorów: od zielonego przez srebrzysty, do czerwonego i bordowego, mogą być też pstrokate: biało-zielono-różowe. Są też mięsiste i mocno pomarszczone. Niektóre odmiany kwitną – kwiaty są niepozorne.

STANOWISKOSTANOWISKO

Peperomie najlepiej rosną w miejscach, do których dociera łagodne, rozproszone światło. Latem nie mogą stać tuż przy południowym ani zachodnim oknie, bo ostre promienie powodują powstawanie plam na liściach. Zimą zaś przeciwnie, warto je przenieść na parapet, bo z dala od okna, ich pędy wyciągają się. Optymalna temperatura uprawy powinna mieścić się w przedziale od 18 do 25°C. W okresie zimowym zalecane jest obniżenie temperatury o 5-6 stopni, jednak nie może ona spaść poniżej 16°C. Liście są niezwykle wrażliwe na niskie temperatury. Nigdy zaś nie stawiajmy jej w pobliżu kaloryfera.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Peperomie podlewa się raczej rzadko – latem co tydzień, zimą raz na 2-3 tygodnie. Czekamy aż wierzchnia warstwa gleby lekko przeschnie. Woda musi być miękka, zawsze wlewana na podstawkę pod doniczką, aby nie moczyć liści i łodyg. U roślin nadmiernie podlewanych dochodzi do gnicia systemu korzeniowego, konsekwencją czego jest stopniowe zamieranie pędów i liści. Nie lubi zraszania, które może powodować plamy i zagniwanie jej silnie uwodnionych liści. Jednak równocześnie wymaga wilgotnego powietrza, z tego względu często najlepiej rośnie w kuchni.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Peperomię zasila się niewielkimi dawkami nawozów dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Nawozimy,  od marca do października, raz na dwa tygodnie połową zalecanej dawki z opakowania.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Roślinę przesadza się, gdy korzenie wypełnią całą doniczkę (rośnie lepiej gdy ma ciasną doniczkę). Zabieg ten przeprowadza się wiosną, zazwyczaj co 2-3 lata. Przesadzać należy ostrożnie, by nie uszkodzić (połamać) delikatnych i kruchych liści. Ziemia powinna mieć odczyn lekko kwaśny z domieszką torfu i piasku, ale dobrze rośnie również w standardowej ziemi do roślin doniczkowych. Idealną ziemią dla peperomii jest mieszanka ziemi kompostowej ze zwykłą ziemią ogrodową i torfem w stosunku 4:2:1. Donica powinna posiadać dobry drenaż wraz z otworem odprowadzającym nadmiar wody.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki wierzchołkowe

Zabieg ten możemy wykonywać przez cały rok, ale najlepiej robić to w okresie wiosennym lub jesiennym. Ścinam pędy długości ok. 5 cm, obrywamy dolne liście, wsadzamy w ukorzeniacz, a następnie do doniczek. Tak przygotowaną sadzonkę sadzimy na głębokość ok. 2 centymetrów w mieszance ziemi składającej się w 70% w piasku i 30% torfu. Po posadzeniu doniczkę okrywamy folią (by zwiększyć wilgotność powietrza). Po upływie ok. trzech tygodni młode roślinki już mają korzenie.

Sposób 2 – podział rośliny

Zabieg najlepiej wykonać podczas przesadzania rośliny. Rozmnażanie wykonujemy w okresie wiosennym, tylko na dużych i rozrośniętych kępach. Po podziale młode rośliny sadzimy do niewielkich donic w mieszance ziemi torfowej z piaskiem. Młode sadzonki wymagają wilgotnych i ciepłych stanowisk. Ważne jest, aby miejsce uprawy młodych roślin było ocienione, bez bezpośredniego nasłonecznienia.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Szkodniki na peperomii pojawiają się dość rzadko. Peperomia może być atakowana przez przędziorki i wełnowce. Często może pojawiać się misecznik cytrusowiec, którego larwy (przypominające owalne czerwonawe tarczki) najchętniej żerują wzdłuż nerwów od spodu liści, powodując charakterystyczne skorkowacenia blaszki liściowej. W zbyt wilgotnych miejscach roślina może być zainfekowana przez grzyby szarej pleśni. Objawami infekcji są czerniejące i gnijące łodygi. Jednocześnie liście zaczynają żółknąć i pokrywają się białym lub szarym nalotem. W takich przypadkach usuwamy zainfekowane pędy i ograniczmy podlewanie.

Liście tracą jędrność, podwijają się i zasychają – często tak się dzieje przy mocno nagrzanych kaloryferach, szczególnie gdy peperomia stoi w ich pobliżu lub wysoko pod sufitem. To znak, że roślinie jest za gorąco lub odczuwa brak wilgoci w podłożu lub w powietrzu. Trzeba wówczas umieścić ją w chłodniejszym miejscu, gdzie powietrze nie jest bardzo wysuszone, np. w chłodnej sypialni, lub przynajmniej regularnie podlewać i zraszać roślinę.

Liście matowieją, blakną, pojawiają się plamy oparzeniowe – tak się dzieje, jeśli peperomia stoi latem przy nagrzanym oknie. Trzeba ją przenieść w głąb mieszkania lub osłonić firanką. Zimą może powrócić na południowy parapet.

Liście bledną, a pędy się nadmiernie wyciągaj -obserwuje się to u roślin stojących w ciemnych kątach. Trzeba je przenieść bliżej okna lub doświetlać.

Liście nieregularnie się fałdują,  na spodzie pojawia się gęsta sieć ciemnozielonych powierzchniowych kanalików biegnących do nerwu głównego – takie zmiany zachodzą u okazów uprawianych w chłodzie i wilgotnej ziemi. Zanikają, gdy dostosujemy warunki do potrzeb rośliny. Warto to zrobić jak najszybciej, bo właśnie nadmierna wilgotność jest główną przyczyną niepowodzeń w uprawie peperomii.

Liście czernieją i gniją, pokrywają się szarym nalotem – są to objawy mokrej zgnilizny. Zmiany pojawiają się też u nasady pędów. Zwykle ta choroba grzybowa atakuje rośliny po długotrwałym zalaniu korzeni, do czego często dochodzi, gdy doniczka z peperomia umieszczona jest w osłonce, na dnie której gromadzi się za dużo wody. W początkowej fazie choroby krótkotrwałe przesuszenie podłoża lub wymiana ziemi, a potem stosowanie prawidłowej pielęgnacji wystarczy, aby uratować roślinę, natomiast mocno zaatakowane okazy trzeba wyrzucić.

W katach liści kłaczki białej „waty” – wełnowce.

Na dolnej stronie liści delikatna pajęczynka, na górnej stronie pojawiają się żółte plamy – przędziorki.

UWAGIUWAGI

Systematyczne usuwanie mokra ściereczką kurzu z liści wpływa pozytywnie na jej wzrost.

 

Źródła:
1. www.poradnikogrodniczy.pl
2. www.rosliny.urzadzamy.pl
3. www.swiatkwiatow.pl
4. www.naradka.wordpress.com
5. fot. www.commons.wikimedia.org