Niekropień właściwy – Adiantum capillus-veneri

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

adia

OPISOPIS

Gatunek paproci z rodziny adiantowatych występujący w zachodniej Azji, w południowej Europie, Afryce i w obydwu Amerykach. Adiantum w dobrych warunkach może dorastać do 60cm wysokości. Tworzy luźne kępy pierzastych liści złożonych z drobnych, ząbkowanych na brzegach listków przypominających liście miłorzębu, na których od spodu tworzą się zarodnie z zarodnikami. Adiantum tworzy zarodniki we wrześniu. Łodygi są niezwykle cienkie, można je nawet czasem wizualnie przyrównać do włosa. Podziemna część rośliny to kłącze, które jest umiejscowione poziomo pod ziemią. Na jego powierzchni można zauważyć pąki, z których rodzą się nowe pędy nadziemne.

STANOWISKOSTANOWISKO

Preferuje miejscach o dużej wilgotności i temperaturze powietrza. Jest rośliną ciepłolubną i najlepiej czuje się w temperaturze 25°C latem i 20°C zimą. Nie znosi przestawiania. Należy unikać stanowisk z bezpośrednim nasłonecznieniem. Najlepiej postawić ją na parapecie okna północnego, północno-zachodniego lub północno-wschodniego – miejsca półcieniste. Podczas deszczowego lata (gdy wilgotność powietrza we wnętrzu przekracza 60%) paproć ta czuje się dobrze. Podczas upałów i jesienią, kiedy zaczynają grzać kaloryfery, wilgotność powietrza spada do ok. 40%. W takich warunkach liście adiantum często zaczynają zasychać. W sezonie grzewczym nie należy stawiać rośliny w pobliżu grzejników.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Należy ją podlewać dość często i w dużych ilościach (zwykle 2-3 razy w tygodniu). W zimie trzeba ograniczyć podlewanie, aby korzeniom rośliny nie groziło gnicie. Najlepsza do nawadniania jest miękka i letnia woda. Lubi a czasem nawet wymaga zraszania wodą (przegotowaną, letnią wodą). Zbite korzenie zawsze muszą być wilgotne. W razie ich wyschnięcia trzeba włożyć roślinę do wody i poczekać do pełnego nawilżenia bryły korzeniowej. Poza tym warto umieścić doniczkę na szerokiej podstawce wysypanej np. żwirem. Na dno wlewamy odrobinę wody (do połowy wysokości kamyków), która będzie parować i nawilżać atmosferę.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

W okresie wegetacji adiantum zasila się specjalistycznym nawozem dla paproci bądź uniwersalnym nawozem dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, w dawce o połowę mniejszej niż zalecana na opakowaniu. Nawozimy co dwa tygodnie.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Adiantum przesadza się wiosną, kiedy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki. Nie należy ugniatać mocno podłoża w doniczce, ponieważ paprocie lubią mieć trochę powietrza wokół korzeni. Najlepiej jest przyciąć korzeń i włożyć do tej samej doniczki. To dobrze wpływa na rozwój rośliny. Podłoże do uprawy adiantum powinno być dość żyzne, lekko kwaśne o pH 5,5-6,0, próchnicze i przepuszczalne – najlepiej użyć specjalistyczne podłoże dla paproci, ale można też wykorzystać uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z dodatkiem torfu.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – podział kłącza

Idealnym momentem do rozmnażania jest wiosenne przesadzanie. Najpierw trzeba delikatnie wyciągnąć paproć z doniczki, chwytając za całość łodygi. Potem rozdzielamy bryłę na mniej więcej równe części i obie umieszczamy w niezbyt dużych doniczkach. Można to zrobić jedynie raz na trzy lata.

Sposób 2 – wysiew zarodników

Zarodniki umieszczamy w wilgotnym podłożu o temperaturze 24-26°C, zapewniając stałe warunki.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Paproć jest najczęściej atakowana przez mączlika szklarniowego, wełnowce, tarczniki oraz przędziorki.
Zasychające liście najczęściej są skutkiem złego stanowiska i warunków w nim panujących. Rozwiązaniem jest zwiększenie wilgotności powietrza, aż do momentu pojawienia się nowych pędów.

UWAGIUWAGI

Adiantum nie znosi nabłyszczania. Jest wrażliwa na dym i opary.

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.rosliny.urzadzamy.pl
3. www.e-ogrody.pl
4. fot. www.tipdisease.com