10 cienioznośnych roślin do Twojego wnętrza

Co się dzieje, gdy rośliny nie otrzymują odpowiedniej dawki światła? Bledną, wydłużają międzywęźla i stają się wiotkie, ale przede wszystkim kierują się do najbliższego źródła światła. W efekcie otrzymujemy potworka, a nie roślinę która miała zdobić nasze pomieszczenie. Problem mogą mieć osoby, których okna są skierowane na północ, a w pomieszczeniu jest zwykle półmrok. Bez obaw, nie musicie wtedy rezygnować z kwiatów w swoim otoczeniu. Są rośliny, które bez problemu poradzą sobie z zabójczymi dla innych gatunków warunkami.

Bez światła ani rusz

Jednym z niezbędnych czynników koniecznych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin jest światło. Już w podstawówce dzieci uczą się, że dzięki słońcu rośliny mogą przeprowadzić fotosyntezę i dzięki temu rosną. Oczywiście to prawda, ale do zachodzenia tego procesu potrzebne jest jeszcze kilka innych 'składników', jednak to temat na zupełnie inny wpis.

Firanka barierą nie do przejścia?

Wbrew pozorom już 2 metry od okna o wystawie południowej mamy zbyt mało światła, aby zaspokoić potrzeby większości roślin. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie przeszkody jakie muszą pokonać promienie słoneczne zanim dotrą do rośliny, np. drzewa na zewnątrz, szyby, firany. W rezultacie do rośliny trafia zaledwie 25% światła z zewnątrz. Kolejnym czynnikiem jaki należy wziąć pod uwagę są zmieniające się pory roku. Idealne warunki oświetleniowe panujące na parapecie w zimie, zmienią się z czasem w letni piekarnik, który z dużą pewnością zaszkodzi roślinie (mowa o roślinach do cienia).

Obalamy mit!

Chciałbym również obalić pewien mit związany z nazewnictwem tej grupy roślin. W większości artykułów jakie można znaleźć w sieci, bądź w źródłach drukowanych, opisywane są jako 'rośliny cieniolubne'. Nic bardziej mylnego, rośliny nie lubią półcienia, a tym bardziej cienia! Dzięki latom ewolucji i zmianom w budowie liści, niektóre gatunki przystosowały się do złych warunków siedliskowych i mogą w nich żyć. Czy polubiły przez to złe warunki? Nie, one po prostu je wytrzymują, znoszą. Aby bardziej zobrazować sytuację, posłużę się humorystycznym porównaniem roślin do studentów.
Czy student nie posiadający pieniędzy jest 'biedolubny'?
Nie, jest 'biedoznośny' ;)
Stąd taki, a nie inny tytuł tego artykułu, nie popełniajmy błędu nazywając rośliny 'cieniolubnymi'.

Lista 10 cienioznośnych roślin do Twojego wnętrza

 1. Niekropień właściwy – Adiantum capillus-veneri
  adia
 2. Peperomia kędzierzawa – Peperomia caperata
  peper
 3. Zamiokulkas zamiolistny – Zamioculcas zamiifolia
  zamio
 4. Aspidistra wyniosła – Aspidistra elatior
  aspi
 5. Cissus australijski – Cissus antarctica
  cis
 6. Monstera dziurawa – Monstera deliciosa
  monst
 7. Zroślicha stopowcowa – Syngonium podophyllum
  syngo
 8. Zanokcica gniazdowa – Asplenium nidus
  asple
 9. Bluszcz pospolity – Hedera helix
  blus
 10. Sępolia fiołkowa – Saintpaulia ionantha
  saint

Co tydzień o tej porze będziemy publikować dokładniejszy opis każdej z wymienionych roślin, aby jeszcze bardziej ułatwić Wam wybór. Jeśli jednak potrzebujesz natychmiastowej pomocy skontaktuj się z nami tutaj.