Filodendron pnący – Philodendron scandens

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

filo

OPISOPIS

Rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych, występujących w tropikalnej Ameryce, od Meksyku i Antyli do Paragwaju i Argentyny. Jest to roślina pnąca, ma małe, sercowate, błyszczące liście o ciemnozielonej barwie. Rośnie szybko, a poszczególne pędy mogą osiągnąć długość kilku metrów. Liście w mieszkaniu rzadko osiągają długość 15 cm i szerokość 10 cm. Są to rośliny jednopienne czyli na jednym osobniku są zarówno kwiaty żeńskie jak i męskie. Kwiaty zebrane w grube kolby ukryte są w pochwach kwiatostanowych.

STANOWISKOSTANOWISKO

Dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniach, jednak najlepiej rosną w pomieszcze­niach o wystawie wschodniej i zachodniej. Odpowiednim miejscem do uprawy są stanowiska półcieniste, natomiast kwiat nie znosi bezpośredniego światła. Odpowiednia temperatura dla tej rośliny to 18-22°C latem i około 18°C zimą.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Roślinę podlewany 2-3 razy w tygodniu niewielką ilością miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Ważne aby latem podłoże było stale wilgotne, zimą pozwalamy ziemi nieco przeschnąć. Doniczka z filodendronem nie może stać w wodzie. Cały czas trzeba natomiast pamiętać o utrzymaniu wysokiej wilgotności powietrza poprzez częste zraszanie liści filodendronu.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Od wiosny do jesieni nawozimy nawozem do roślin ozdobnych z liści raz na 2 tygodnie, natomiast zimą raz na miesiąc.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Filodendron jest szybko rosnącą rośliną, zatem korzenie przez rok praktycznie całkowicie przerastają donicę i konieczna jest jej zmiana na większą, ale tylko o jeden rozmiar. Filodendrony rosną najlepiej, gdy mają ciasno w doniczce. Ważny i niezbędny jest dobry drenaż na dnie doniczki. Ziemia powinna mieć odczyn kwaśny (pH 4,5-5,5). Musi być zasobna i bardzo porowata. Ta cecha podłoża zapewnia natychmiastowe odprowadzenie nadmiaru wody przez co w jej miejsce wnika powietrze, które jest niezwykle istotne dla korzeni tej rośliny.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki pędowe
Sadzonki najlepiej pobrać z rośliny wczesną wiosną. Wykorzystujemy fragment pędu zawierający jeden węzeł. Ukorzeniamy w wodzie lub wilgotnym podłożu.

Sposób 2 – sadzonki wierzchołkowe
Metoda identyczna jak w przypadku sadzonek pędowych. Wykorzystujemy do tego celu dłuższy fragment pędu z dobrze wykształconym liściem.

Sposób 3 – z nasion
Wysiewamy bezpośrednio w bardzo przepuszczalne podłoże zapewniając nasionom wilgoć w podłożu i temperaturę ziemi wyższą niż temperatura powietrza.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Przez choroby atakowany jest sporadycznie. Jeśli liście zaczynają usychać to prawdopodobnie jest to spowodowane złymi warunkami wodnymi, bądź złymi warunkami oświetleniowymi. Ze szkodników roślin doniczkowych na filodendronach najczęściej pojawiają się szkodniki z grupy czerwców – wełnowce i miseczniki. Czasem spotykane są też wciornastki.

UWAGIUWAGI

Musimy pamiętać, że filodendrony ze względu na swój szybki rozrost wymagają regularnego przycinania.

 

Źródła:
1. www.mojafirma.infor.pl
2. www.naradka.wordpress.com
3. www.bayergarden.pl
4. www.poradnikogrodniczy.pl
5. fot. www.austinbotany.wordpress.com