5 faktów o zielonych ścianach o których nie miałeś pojęcia

Zielone ściany, znane również pod nazwą żyjące ściany, eko ściany, ogrody wertykalne są powierzchniami praktycznie w całości pokrytymi roślinnością. W niektórych, jako medium do wzrostu roślin zastosowana jest ziemia, w innych system hydroponiczny (metoda uprawy roślin z wykorzystaniem pożywek mineralnych w wodzie, bez ziemi). Zielone ściany, które wymagają gleby zazwyczaj posiadają również system nawadniający.
Zielone ściany można spotkać w różnych zakątkach świata. Konstrukcja może znajdować się na zewnątrz lub w budynku, może być wolnostojąca lub przylegać do istniejącej już ściany. W końcu może być w różnych rozmiarach i kształtach.

A oto kilka faktów o zielonych ścianach o których prawdopodobnie wcześniej nie słyszałeś.

 

1. 'Wynalazca' zielonych ścian

Fot.: www.grahamfoundation.org

Fot.: www.grahamfoundation.org

Pierwsze wzmianki o współczesnych zielonych ścianach pojawiły się już w 1938 roku! Profesor Stanley Hart White z Uniwersytetu w Illinois opatentował konstrukcję pod nazwą 'Vegetative-Bearing Architectonic Structure and System'. Na szczęście od tamtego czasu nazwa została skrócona i uproszczona. Jego patent opisuje sposób na stworzenie struktury architektonicznej o dowolnym rozmiarze, kształcie i wysokości, której pokrycie mogą stanowić powierzchnie z żyjącą roślinnością. Brzmi skomplikowanie, ale chodzi dokładnie o zielone ściany. White w swojej pracy zilustrował i opisał technologię, która dopiero po jego śmierci zaczęła być rozpowszechniana.

2. Najwyższa zielona ściana wewnętrzna

Fot.: www.greenovergrey.com

Fot.: www.greenovergrey.com

Ta zielona ściana o wysokości 65 metrów znajduje się w Desjardins Building w Quebecu. Do jej zazielenienia wykorzystano 11 tysięcy roślin z 42 gatunków. W konstrukcji został wykorzystany system hydroponiczny dostarczający roślinom wodę i składniki mineralne niezbędne do prawidłowego wzrostu. Zielona ściana nie jest jedynie 'kawałkiem sztuki' w pomieszczeniu, ale przede wszystkim naturalnym filtrem powietrza.

3. Najbardziej zróżnicowana zielona ściana

Fot.: www.greenovergrey.com

Fot.: www.greenovergrey.com

Z kolei ta ściana znajduje się w Surrey, w Kolumbii Brytyjskiej. Elewacja biblioteki publicznej o powierzchni przekraczającej 275 m² została pokryta około 10 tysiącami roślin z ponad 120 różnych gatunków. Konstrukcja przynosi podwójne korzyści. Na zewnątrz stanowi idealne miejsce do schronienia dla ptaków, pszczół i innych owadów. Stanowi również bardzo dobrą izolację dla budynku redukując przez to koszty energii.

4. Największa zielona ściana na zewnątrz

Fot.: www.tournesolsiteworks.com

Fot.: www.tournesolsiteworks.com

Zbudowana w 2012 roku w Singapurze największa zielona ściana to tak na prawdę sześcioczęściowa konstrukcja pokrywająca 7 budynków. Została zainstalowana na budynku Instytutu Edukacji Technologicznej i jej głównym celem jest ochrona budynku przed nadmiernym nagrzewaniem. Budowa takiej izolacji jest kolejnym krokiem do popularyzacji budownictwa zrównoważonego w tym kraju.

5. Kraj z największą ilością zielonych ścian

Fot.: www.pinterest.com

Fot.: www.pinterest.com

Ten tytuł przypada Singapurowi, który jest domem setek ogrodów wertykalnych. Szacuje się, że w tym kraju jest około 64 tysięcy m² zielonych ścian i ta liczba stale rośnie. Singapur zmienił swoją drogę i z brudnego kraju staje się liderem pod względem zieleni w przestrzeni publicznej. Poprzez zmianę swojej polityki poprawiła się jakość życia obywateli, ale również zyskała na tym gospodarka.