Szeflera drzewkowata – Schefflera arboricola

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek z rodziny araliowatych. Szeflera drzewkowata Schefflera arboricola, zwana także Heptapleurum arboricola pochodzi z Tajwanu. Osiąga do 1,5 m wysokości, ma ciemnozielone, błyszczące, dłoniasto złożone liście 15–20 cm długości, składające się z 7–9 listków. Są one odwrotnie jajowate do podłużnych lub eliptycznych. Szeflera wykształca groniaste kwiatostany o długości do 20 cm. Kwiaty są niepozorne, zielonkawe. W uprawie doniczkowej pojawiają się bardzo rzadko. W naturze rośnie w formie wiecznie zielonego krzewu, zazwyczaj samodzielnie, czasem jako pnącze lub epifit.

STANOWISKOSTANOWISKO

Szeflera wymaga stanowiska jasnego lub pół cienistego, latem musi być osłonięta przed pełnym słońcem, które powoduje żółknięcie liści. Pod koniec maja można – po wcześniejszym kilkudniowym zahartowaniu – umieścić roślinę na dworze, ale w miejscu lekko ocienionym i osłoniętym od wiatru. Do mieszkania wnosimy ją przed ochłodzeniem. Latem temperatura dla szeflery powinna wynosić 15–21ºC, zimą 12–16ºC. Jeśli chcemy zastosować Szeflerę w pomieszczeniu od północnej strony nie kupujmy odmian pstro listnych, ponieważ stanowisko może być zbyt ciemne. Miejsce w którym stawiamy roślinę nie powinno być narażone na przeciągi.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Szeflera nie wymaga zbyt wiele wody. Ziemia nie może być stale mokra. W przypadku tej rośliny zamiast podlewania konewką można zanurzyć doniczkę w wodzie do momentu, aż przestaną pojawiać się w niej pęcherzyki powietrza. Pozostała woda powinna wypłynąć na podstawkę, należy ją wtedy wylać. Przed następnym nawadnianiem czekamy aż ziemia dość mocno wyschnie. Zimą, w zależności od rozmiaru doniczki, może to trwać nawet kilka tygodni. Jeśli szeflera stoi w pobliżu kaloryfera, warto od czasu do czasu zraszać ją miękką wodą. Liście należy często przecierać wilgotną ściereczką, aby usunąć kurz. Możemy je nabłyszczać, ale nie częściej niż raz na 3 miesiące.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

W okresie wegetacji szeflerę nawozimy co 2–3 tygodnie nawozami wieloskładnikowymi dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Przestajemy zasilać w połowie września. Można też zastosować nawozy długo działające, np. Plantacote lub Osmocote – wiosną dodajemy je jednorazowo do podłoża.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Przesadzamy rośliny tylko wtedy, kiedy widać, że jest to koniczne (np. korzenie wydostają się na zewnątrz). Nowa doniczka powinna być jedynie o jeden rozmiar większa, inaczej krzew zacznie rozwijać korzenie kosztem części nadziemnej. Dużym roślinom wymieniamy wierzchnią (5-7 cm) warstwę ziemi. Odpowiednie dla nich podłoże to uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych o pH ok. 5,5 – 6,5.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – z nasion
Wiosną wysiewamy nasiona na żyzne podłoże, wystawiamy naczynie do mnożarki i przechowujemy w temperaturze 21-24*C. Codziennie należy wystawiać nasiona z mnożarki na godzinę – zapobiega to stęchnięciu ziemi i powietrza.

Sposób 2 – sadzonki wierzchołkowe
Sadzonki odcinamy w miejscu już nieco zdrewniałym, a następnie wstawiamy do ukorzeniacza i do ziemi. Pojemnik przechowujemy w wysokiej temperaturze i okrywamy folią.

Sposób 3 – sadzonki pędowe
Sadzonki pędowe (z jednym lub dwoma liśćmi, przycinamy około 0,5 cm pod dolnym i około 0,5–1 cm nad górnym liściem). Sadzonki po zastosowaniu ukorzeniacza umieszczamy w wilgotnym i ciepłym podłożu (25ºC), pojemnik okrywamy folią, w której robimy kilka otworów.

Sposób 4 – odkłady powietrzne
Lekko nacinamy pęd szeflery i nakładamy na to miejsce woreczek foliowy z ziemią. Po kilku tygodniach pod folią powinny pojawić się korzenie.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Do szkodników zagrażających szeflerze należą głównie przędziorki i tarczniki. Choroby pojawiają się zazwyczaj jako rezultat złych warunków uprawy. Zgorzel zgnilakowa, którą trudno wyleczyć, objawia się żółknącymi liśćmi, zahamowaniem wzrostu i gniciem górnych korzeni oraz podstawy pędu. Jeśli na liściach pojawiają się szaroczarne lub brązowe plamy, wskazuje to na pojawienie się alternariozy. W tym przypadku należy usunąć wszystkie porażone liście i wykonać oprysk odpowiednim preparatem.

UWAGIUWAGI

Najpopularniejsze odmiany szeflery drzewiastej to „Gold Capella”, „Trinetta’’, „Carolien”.

 

Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.swiatkwiatow.pl
3. www.e-ogrody.pl
4. www.naradka.wordpress.com
5. www.budujesz.info
6. www.moj-ogrodnik.pl
7. fot. Konrad Kalbarczyk