Dracena wonna – Dracaena fragrans

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

 

drac

OPISOPIS

Gatunek z rodziny szparagowatych. Pochodzi z tropikalnych obszarów Afryki. Tworzy pień, na którego szczycie wyrastają pęki długich, mieczowatych liści. Dracena wonna słynie z tego, że na starszych okazach pojawiają się latem pachnące kwiaty. W warunkach domowych dorasta do 60 – 70 cm, natomiast w naturze osiąga nawet kilka metrów.

STANOWISKOSTANOWISKO

Wszystkie draceny są odporne na niesprzyjające warunki i są łatwe w uprawie. Dracena lubi jasne miejsca jednak bez bezpośrednio padających promieni słonecznych. Musimy pamiętać, że im więcej słońca tym większą wilgotność powietrza trzeba zapewnić roślinom inaczej żółknięcie i zamieranie końcówek liści będzie odbywać się w szybkim tempie. Idealna temperatura dla tej rośliny to ok. 20°C, zimą nie niższa niż 15-18°C. Lubi też próchniczne, przepuszczalne i stale wilgotne podłoże. Ale uwaga: przelanie bryły korzeniowej może doprowadzić do gnicia korzeni i masowego zasychania liści!

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Po konewkę sięgamy dopiero wówczas, gdy powierzchnia substratu jest sucha, zimą nieco rzadziej. Nie należy pozostawiać wody na podstawce i zawsze jej nadmiar zlać, gdyż pozostawiona może prowadzić do gnicia korzeni. Podlewamy wodą mającą temperaturę pokojową. Ogromna większość naszych roślin doniczkowych to rośliny stref bardzo ciepłych i żadna nie lubi tzw. ‚zimnych nóg’. Latem również zraszamy.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Raz na dwa tygodnie roślinę warto zasilić nawozem płynnym rozcieńczonym w wodzie do podlewania. Wszystkie kolorowe odmiany będą od nas wymagać nawozu o zmniejszonej zawartości azotu. Nadmiar azotu powoduje większe zazielenienie liści. By utrzymać ich ładne wybarwienie używajmy nawozu o zwiększonej dawce potasu. Sprawdzić się może nawóz do roślin kwitnących. W warunkach mieszkania na okres zimowy zaprzestajemy nawożenia natomiast posiadacze zimowych ogrodów powinni tylko nawożenie ograniczyć. Przy czym ograniczamy nie tyle częstotliwość ile zmniejszamy stężenie stosowanej dawki.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Przesadzamy co 2 – 3 lata. Na dnie nowej doniczki należy ułożyć warstwę drenażową, za którą mogą posłużyć drobne kamyki lub keramzyt, a następnie wypełnić ją próchniczą ziemią, bogatą w składniki pokarmowe, o odczynie pH 6,3 – 6,8. Ze zdobyciem właściwego podłoża nie powinno być problemu, gdyż w sprzedaży dostępne są gotowe mieszanki glebowe, sprzedawane zazwyczaj pod nazwą ziemia do palm, juk i dracen. U starszych roślin, gdy przesadzanie draceny nie jest wymagane, wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi na świeżą.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki wierzchołkowe
Rozmnażanie draceny można przeprowadzić przez sadzonki wierzchołkowe i ten sposób jest najłatwiejszy i najszybszy. Często stosuje się go gdy roślina urosła zbyt wysoka i chcemy ją nieco skrócić. Obcięty wierzchołek można z łatwością ukorzenić. Aby przygotować sadzonki draceny wiosną ścina się 8 – 10 cm wierzchołki łodygi i umieszcza w mieszance torfu i piasku. Ich dolne końce warto najpierw zanurzyć w ukorzeniacz. Aby sadzonki się ukorzeniły warto utrzymywać podwyższoną temperaturę podłoża, w granicach 24-25°C. Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie odciętego wierzchołka w wodzie, gdzie sadzonka z czasem się ukorzeni. Dopiero gdy sadzonka puści korzenie, jest umieszczana w doniczce z ziemią.

Sposób 2 – rozmnażanie z fragmentów łodygi
Kolejny sposób na rozmnażanie draceny, przydatny gdy mamy roślinę o długiej, wybujałej łodydze bez liści, to pocięcie brzydkiego pędu na kawałki i umieszczenie ich osobno w ziemi. Rozmnażanie z fragmentów łodygi trwa jednak nieco dłużej, niż w przypadku sadzonek wierzchołkowych.

Sposób 3 – odkłady powietrzne
Można także lekko naciąć pęd draceny i nałożyć na to miejsce woreczek foliowy z ziemią. Po kilku tygodniach pod folią powinny pojawić się korzenie.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Choroby w uprawie doniczkowej to rzadkość. Jedynie gnicie pędu, które wywołane jest przelewaniem podłoża szczególnie w czasie zimy. Przy zbyt niskiej wilgotności powietrza rośliny mogą być atakowane przede wszystkim przez przędziorki. Jeśli na liściach pojawią się srebrzyście prześwitujące drobniutkie plamy oznacza to atak wciornastków.

UWAGIUWAGI

Ciekawie prezentują się odmiany draceny wonnej – 'Massangeana' o liściach z szerokim żółtym paskiem po środku, 'Victoria' o liściach żółto-obrzeżonych z ciemnym zielonym paskiem idącym przez środek oraz 'Rothiana' o liściach skórzastych, ciemnozielonych z białym obrzeżeniem.

 

Źródła:
1. www.poradnikogrodniczy.pl
2. www.wikipedia.org
3. www.naradka.wordpress.com
4. www.e-ogrody.pl
5. www.swiatkwiatow.pl
6. fot. motorolka/BigStockPhoto.com