Fakt czy mit? #11: Rośliny doniczkowe potrzebują światła słonecznego

Czy rośliny doniczkowe potrzebują światła słonecznego?

fot. www.thesill.com

FAKT

…, ale zadając bardziej precyzyjne pytanie, może okazać się, że światło słoneczne wcale nie jest niezbędne – o tym nieco niżej.

Powiedzenie, że roślina doniczkowa nie potrzebuje światła słonecznego, to jakby powiedzieć, że ludzie nie potrzebują pożywienia, aby żyć. Światło jest pokarmem dla roślin. Na pewno każdy z Was pamięta na czym polega proces fotosyntezy i dlaczego jest taki ważny dla roślin. Jednakże, jak dużo światła potrzebują rośliny? Ile jest absolutnym minimum?
Jestem przekonany, że czytając opisy wymagań poszczególnych roślin (nawet na naszym blogu) można trafić na określenia typu: 'jasne stanowisko', 'stanowisko ze światłem rozproszonym', czy też 'stanowisko ze światłem bezpośrednim'. Co one konkretnie oznaczają? Jak je rozróżnić?

Jasne stanowisko/ bezpośrednie światło
W ten sposób mówimy o stanowisku w którym między rośliną, a źródłem światła (słońcem) nie ma żadnych przeszkód np. rolet, zasłon. Równie ważne jest to co jest za oknem, czyli brak drzew, czy budynków ograniczających ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza. Najlepszym przykładem jest parapet.

Widne stanowisko/ światło przefiltrowane
Stanowisko charakteryzuje się tym, że światło docierające do rośliny w pewnym stopniu zostało ograniczone przez napotkane przeszkody np. firany, czy też stojący zaraz na przeciwko budynek. Światło jest wyraźnie rozproszone w porównaniu do jasnego stanowiska.

Stanowisko o słabych warunkach oświetleniowych
Oznacza nic więcej, jak stanowisko w którym twoja roślina nigdy nie 'widzi' promieni słonecznych. Donica stoi za przeszkodą całkowicie zasłaniającą dostęp do słońca, a jedyne światło jakie dociera do rośliny, to światło odbite od innych powierzchni.

Test
Jeśli chcesz się upewnić, czy twoja roślin ma odpowiednią ilość światła, możesz to w bardzo prosty sposób ocenić robiąc test. Będziesz potrzebował: białej kartki papieru i dłoni. Zadanie jest bardzo proste. Wybierz miejsce w który ma stanąć twoja roślina i w okolicach południa (słonecznego dnia) umieść tam kartkę papieru. Następnie przed kartką w odległości około 30 cm ustaw swoją dłoń. Jeśli jesteś w stanie zobaczyć wyraźny, ostry zarys dłoni na kartce to stanowisko jasne. Natomiast jeśli widzisz niewyraźny i rozmyty kształt jest to stanowisko widne, a światło rozproszone.

Musisz pamiętać o tym, że każdy gatunek ma inne wymagania jeśli chodzi o światło. Przykładowo, sukulenty będą potrzebowały kilkakrotność ilości światła niezbędnego do życia dla roślin pochodzących z dna lasu deszczowego.

Czy rośliny doniczkowe potrzebują tylko i wyłącznie światła słonecznego?

MIT

Światło słoneczne z powodzeniem można zastąpić sztucznym źródłem światła. Oczywiście, nie będzie to tak wydajne źródło jak słońce, ale jest w stanie w pełni zapewnić potrzeby roślin do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dodam jeszcze, że musi ono spełniać konkretne parametry. Za najlepszy przykład można podać hodowców zajmujących się uprawą (nie do końca legalną) pewnej rośliny z południowej cześć Azji, robiąc to w miejscach z całą pewnością pozbawionych naturalnego światła słonecznego ;)