HEXA – roślin na nogach

Wracając do czasów szkolnych, do lekcji biologii, na pewno w którymś momencie pojawiło się pojęcie heliotropizmu roślin. Oznacza to w uproszczeniu wzrost lub ruch roślin w kierunku światła. Fascynujące jest to jak ruchliwe mogą być kwiaty, przykładowo słonecznik śledzi praktycznie przez cały dzień 'wędrówkę' słońca na niebie. A gdyby rośliny mogły przemieszczać się w poszukiwaniu słońca? Odpowiedzią jest HEXA.

fot. Sun Tianqi

Wyobrażacie sobie roślinę poruszającą się po Waszym mieszkaniu w poszukiwaniu najlepszego stanowiska? Całkiem jak zwierzę. Wiem, brzmi to niesamowicie, ale dzisiaj jest to możliwe. To czego nie zrobiła jeszcze ewolucja, próbuje nadrobić człowiek łącząc robota z rośliną. Chiński robotyk i przedsiębiorca, Sun Tianqi, zbudował sześcionogiego robota z doniczką na 'plecach'.

W rezultacie otrzymał mechanicznego kraba którego częścią jest żywa roślina, niektórym może się kojarzyć z jednym z pokemonów – bulbasaurem (mi osobiście kojarzy się ze skakunem). W razie potrzeby przesuwa się w kierunku światła, a gdy jest go wystarczająco dużo, chowa się do cienia. Wszystkie parametry środowiska monitorowane są przez czujniki światła, temperatury i wilgotności.

Co ciekawe, gdy wyczuje że roślina potrzebuje wody, zacznie tupać odnóżami co wygląda jak pewnego rodzaju taniec.

Jest zdolny nawet do zabawy z człowiekiem :)

Tianqi opisał swój projekt jako możliwość podzielenia się z roślinami naszą technologią. 'Inspiracją był martwy słonecznik na wystawie. Rośliny są stale w niewytłumaczalny sposób pasywne. Możesz je ciąć, palić, wyciągać z ziemi, a one nawet nie zareagują. Można powiedzieć, że posiadają najmniejszy stopień wolności w przyrodzie. W czasie gdy człowiek rozwinął niesamowicie możliwość przemieszczania się np. samolotami, rośliny nie zmieniły nic. Teraz dzieląc się naszą technologią, możemy dać roślinom odrobinę wolności', mówi Tianqi.

Jak myślicie, czy tak będzie wyglądała przyszłość ogrodnictwa w mieszkaniach? Czy wchodząc do mieszkania po pracy będziemy witani gromadką roślin stojących przy drzwiach? :) Dodam, że robot HEXA jest dostępny w sprzedaży w cenie $949.