10 roślin doniczkowych o pachnących kwiatach

Wybierając rośliny do wnętrza, kierujemy się różnymi kryteriami. Jedni wybiorą rośliny ozdobne z liści, inni pnącza, a jeszcze inni rośliny o które łatwo zadbać. Różnorodność zieleni jaką możemy wprowadzić do mieszkania jest na prawdę ogromna, jednak jest pewna cecha, która nie pojawia się często u roślin doniczkowych. Są to pachnące kwiaty.

Dlaczego pachną?

Głównym, ale nie jedynym, zadaniem wytwarzanych przez rośliny zapachów jest wabienie owadów zapylających. Dzięki substancjom zapachowym – olejkom eterycznym, owad trafia do kwiatu, gdzie dochodzi do wymiany pyłku kwiatowego. Roślin nadrabia w ten sposób fakt, że jej kwiat może być mniej atrakcyjny wizualnie – większość kwiatów pachnących jest biała lub lekko różowa. Bywa również tak, że pachnące liście, mają odstraszać roślinożerców jak i niektóre bezkręgowce. Dzięki temu roślina bez wytwarzania wyspecjalizowanych narządów typu: kolce czy ciernie, może czuć się w miarę bezpiecznie.

Różano-gładki zapach

Musimy pamiętać o tym, że kwiaty nie wytwarzają zapachów, aby umilić nam życie :) a przeznaczone są głównie dla owadów. Co ciekawe nie wszystkie zapachy kwiatów są dla nas atrakcyjne, przykładowo w lasach amazońskich jest roślina, której kwiat wytwarza zapach gnijącego mięsa. Dla nas jest to coś wręcz odrażającego, dla owadów wręcz odwrotnie. Odbierają one niektóre bodźce zupełnie inaczej niż my. Receptory odbierające wrażenia zapachowe u owadów umieszczone są wraz z receptorami dotyku na czułkach i oba te wrażenia odbierane są jednocześnie. Dlatego owady czują zapach np. różano-gładki lub mięsno-chropowaty. Jest to dla nas dość trudne do wyobrażenia.

Słodkich snów

W naszym klimacie, kwitnienie w ogrodzie uzależnione jest od pór roku. W przypadku roślin doniczkowych nie musimy ograniczać się do kwiatów pachnących tylko wiosną lub latem. Odpowiednio dobierając gatunki możemy zachwycać się pachnącymi roślinami dosłownie przez cały rok. Ważne, aby podczas kwitnienia zapewnić roślinie odpowiednie stanowisko. Wyższa wilgotność powietrza wzmocni wyrazistość zapachu. Niezbyt dobrym pomysłem jest umieszczenie kwitnącej rośliny w sypialni. Może ona wytwarzać na tyle intensywny zapach, że osoba śpiąca w jednym pomieszczeniu z taką rośliną, obudzi się z bólem głowy i dusznościami.

10 roślin doniczkowych o pachnących kwiatach

  1. Hoja różowa – Hoya carnosa
  2. Jaśmin wielokwiatowy – Jasminum polyanthum
  3. Gardenia jaśminowata – Gardenia jasminoides
  4. Cytrus – Citrus
  5. Stefanotis bukietowy – Stephanotis floribunda
  6. Murraja wiechowata – Murraya paniculata
  7. Tuberoza bulwiasta – Polianthes tuberosa
  8. Lilia amazońska – Eucharis amazonica
  9. Pelargonia pachnąca – Pelargonium graveolens
  10. Oleander – Nerium oleander

Co tydzień o tej porze będziemy publikować dokładniejszy opis każdej z wymienionych roślin, aby jeszcze bardziej ułatwić Wam wybór. Jeśli jednak potrzebujesz natychmiastowej pomocy skontaktuj się z nami tutaj.