10 najpopularniejszych roślin doniczkowych… 100 lat temu

Jakiś czas temu przedstawiliśmy Wam 10 najmodniejszych obecnie roślin doniczkowych. A jak taka lista wyglądałaby, gdybyśmy żyli dokładnie 100 lat temu? Sprawdźcie sami!

Najmłodszy ulubieniec

Wiek temu, jak zapewne się domyślacie, temat zieleni we wnętrzach nie był tak obfity i różnorodny jak dzisiaj. Wiele popularnych obecnie gatunków i odmian, nie było rozpowszechnionych i produkowanych. Najlepszym przykładem jest zamiokulkas zamiolistny, który do masowej produkcji trafił (uwaga!) dopiero w 1996 roku. Obecnie można go spotkać dosłownie wszędzie – od galerii handlowych po kawiarnie. Bez wahania można powiedzieć, że mimo tak krótkiej historii na rynku, zrobił ogromną karierę.

Kawa z własnej hodowli

Na początku XX wieku najpopularniejszym sposobem zdobywania kwiatów doniczkowych nie było wyjście do supermarketu, czy sklepu ogrodniczego, a raczej wymiana doniczek z najbliższymi sąsiadami. Oprócz wartości ozdobnej kwiatów, najważniejszą, była funkcja użytkowa. Na parapetach uprawiano rośliny o jadalnych liściach lub owocach, np. cytrusy, kawa oraz liść laurowy. Bardziej zapaleni ogrodnicy posiadali nawet eukaliptusy. Oczywiście istniała warstwa społeczna, która mogła sobie pozwolić na ogrody zimowe, a w nich dżunglę, ale taka była w mniejszości. Sama moda na oranżerie powoli wygasała, głównie z powodu wojen światowych.

10 najpopularniejszych roślin doniczkowych… 100 lat temu

 1. Anturium Andrego – Anthurium andraeanum
 2. Szparag pierzasty – Asparagus setaceus
 3. Aspidistra wyniosła – Aspidistra elatior
  aspi
 4. Begonia królewska – Begonia rex
 5. Cissus australijski – Cissus antarctica
 6. Cyklamen perski – Cyclamen persicum
 7. Filodendron pnący – Philodendron scandens
 8. Chamedora wytworna – Chamaedorea eleganscham
 9. Nefrolepis wyniosły – Nephrolepis exaltatanafr
 10. Zielistka Sternberga – Chlorophytum comosumziel

Co tydzień o tej porze będziemy publikować dokładniejszy opis każdej z wymienionych roślin, aby jeszcze bardziej ułatwić Wam wybór. Jeśli jednak potrzebujesz natychmiastowej pomocy skontaktuj się z nami tutaj.