Koleus Blumego – Coleus blumei
OPIS
Gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, naturalnie występujący na terenie Azji, Australii i wysp Pacyfiku. Koleus to roślina silnie rozkrzewiona. W zależności od odmiany osiąga 0,5-1,5 m wysokości. Łodyga koleusa jest kwadratowa, krucha, półprzezroczysta, pusta w środku, przy potarciu wydziela charakterystyczny zapach. Jest bardzo atrakcyjny z powodu swego ciekawego, wielobarwnego ulistnienia. Bardzo często sadzi się je w pojemnikach oraz wiszących koszach umieszczanych na balkonach i tarasach. Można go także uprawiać jako roślina doniczkowa w mieszkaniach.
STANOWISKO
Koleus potrzebuje dużej ilości światła, ale na stanowisku lekko osłoniętym. Jeśli dostaje go za mało, traci zwarty pokrój, a pędy zaczynają się wyciągać. W okresie letnim można wystawić go na zewnątrz do ogrodu lub na balkon. Zimą przenosimy do chłodniejszego wnętrza (temperatura niższa niż 20°C).
NAWADNIANIE
Wymaga stale, ale umiarkowanie wilgotnego podłoża – brak wody szybko powoduje więdnięcie liści, nadmiar zaś gnicie korzeni. Gdy roślina wystawiona jest do ogrodu należny ją podlewać nawet codziennie! W okresie zimowym ograniczamy podlewanie.
NAWOŻENIE
Koleus nawozimy co dwa tygodnie płynnym nawozem dla roślin ozdobnych z liści, najlepiej o niskiej zawartości azotu. W okresie zimowym nie nawozimy.
PRZESADZANIE
Roślinę przesadzamy na wiosnę, choć po dwóch latach najlepiej wymienić całą roślinę na nową. Podłoże powinno być bardzo dobrze zdrenowane, z dużym udziałem materii organicznej, np. substrat torfowy z dodatkiem piasku. Całość o pH 5,5-6,5. Podczas przesadzania dobrze jest przyciąć część nadziemną, co odmłodzi całą roślinę.
ROZMNAŻANIE
Sposób 1 – z nasion
Nasiona wysiewa się od lutego, kiełkują po około 10 dniach, w temperaturze 23°C. Egzemplarze mogą różnic się między sobą wybarwieniem liści.
Sposób 2 – sadzonki pędowe
Koleusy można łatwo rozmnożyć przez sadzonki pędowe pozyskiwane o każdej porze roku. Korzenie tworzą się na całej długości międzywęźla (nie tylko w węzłach), co sprawia, że ukorzenianie jest bardzo łatwe. Najlepiej ścięte sadzonki wstawić do wody, a po wypuszczeniu korzeni posadzić je do doniczek. Młode egzemplarze będą miały takie same kolory liści jak roślina mateczna.
CHOROBY I SZKODNIKI
Największym zagrożeniem dla koleusa są wełnowce i mączliki.
UWAGI
Uszczykiwanie wierzchołków pędów powoduje lepsze rozkrzewianie rośliny.
Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.mojpieknyogrod.pl
3. www.zojeczka.wordpress.com
4. fot. www.vizhetarin.ir
Dodaj komentarz