Begonia królewska – Begonia rex

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny begoniowatych, naturalnie występujący na terenie dzisiejszych Indii i Chin. Begonia to roślina, której liście mogą mieć wiele kolorów: od zielonego przez srebrzysty, aż do czerwonego i bordowego oraz różnobarwne wzorki. Niekiedy zakwita, ale kwiatki są niepozorne. Dorasta do około 30 cm wysokości i około 40 cm szerokości tworząc kępę liści. Wszystkie części rośliny są bardzo delikatne i kruche. Inna mniej popularna nazwa begonii to ukośnica.

STANOWISKOSTANOWISKO

Begonia preferuje stanowiska jasne, ale wolne od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Z powodzeniem może rosnąć na parapetach okien wschodnich i północnych. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, ale zimą wymaga chłodnych pomieszczeń (13-15°C). Jest wrażliwa na przeciągi i zanieczyszczenia powietrza, np. wytwarzanych przez kuchenkę gazową.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Begonię królewską należy podlewać umiarkowanie, niewielkimi dawkami wody, dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce nieco przeschnie. Roślina nie znosi zalewania (dlatego po każdy podlewaniu należy wylać nadmiar wody z podstawki), jest jednak wrażliwa na suszę. Lubi wysoką wilgotność powietrza, ale nie lubi zraszania (mogą pojawiać się plamy na liściach i zagniwać). Najlepiej postawić roślinę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (ale tak, aby dno doniczki nie dotykało lustra wody) – szczególnie ważne jest to zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

W okresie od wiosny do jesieni, nawozimy małymi dawkami nawozu płynnego dla roślin ozdobnych z liści. Zabieg wykonujemy średnio co 2 tygodnie. W ziemie nie nawozimy.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Begonia nie lubi zbyt dużych doniczek, dlatego należy ją przesadzać dopiero wtedy, kiedy wyraźnie widać, że nie mieści się już w pojemniku, przy czym kolejna doniczka powinna być jedynie o jeden numer większa niż ta, w której roślina rosła dotychczas. Zabieg wykonujemy na wiosnę. Najlepiej rośnie w glebie żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe, próchniczej i przewiewnej, przygotowanej na bazie torfu. Niezbędny jest drenaż na dnie donicy.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki liściowe

Pojedynczy liść delikatnie nacięty w kilku miejscach na spodniej stronie (należy naciąć większe nerwy) rozkładamy na płasko na wilgotnym podłożu w nowej doniczce i mocujemy do podłoża na przykład cienkimi drucikami, tak by miejsca nacięcia stykały się z podłożem. Doniczkę okrywamy przezroczystą torebką foliową lub kawałkiem szkła, aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza. W miejscach nacięć wyrosną młode rośliny. Sadzonki należy ukorzeniać w wysokiej temperaturze, ok. 21-22°C.

Sposób 2 – podział rośliny

Najłatwiejszy sposób. Podczas wiosennego przesadzania, dzielimy roślinę mateczną na mniejsze ukorzenione już sadzonki.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Begonia jest dosyć podatna na choroby grzybowe, np. szarą pleśń. W korzystnych warunkach dla szkodników może pojawić się przędziorek.

UWAGIUWAGI

Nie wolno nabłyszczać liści!

Najpopularniejsze odmiany:
‚Namur’ – o dużych, srebrzysto ubarwionych liściach w bardzo oryginalnym kształcie,
‚Escargot – o podobnym kształcie i umaszczeniu co ‚Namur’, ale o bardziej wyraźnym, spiralnym kształcie liści i kontrastowych kolorach,
‚Charlotte Chiffon’ – której duże liście są ozdobione szerokim, srebrzystym pasem i posiadają bordowo różowy środek oraz brzeg blaszki liściowej,
‚Fairy’ – której niemal całą powierzchnię blaszki liściowej zdobią nieregularne, duże, srebrzyste plamy,
‚Silver Queen’ – o srebrzysto-zielonych liściach,
‚African Jungle’ – o wielobarwnych i nakrapianych liściach,
‚Inca Fire’ – o jaskrawoczerwonych liściach,
‚Merry Christmas’ – odmiana o wielobarwnych i wzorzystych liściach

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.zielonyogrodek.pl
3. www.rosliny.urzadzamy.pl
4. fot. www.serresdaniellemieux.ca