Fitonia Verschafelta – Fittonia verschaffeltii

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny akantowatych, naturalnie występujący w tropikalnych lasach Ameryki Południowej. Roślina posiada delikatne, owalne, ciemnozielone liście z bardzo dekoracyjnym, czerwonym unerwieniem – kolor liści i unerwienia zależy od odmiany. Ma płożący pokrój. Dorasta zaledwie do 20 cm wysokości. Ma drobne, żółte, zebrane w kłosy kwiaty – w warunkach domowych rzadko kwitnie.

STANOWISKOSTANOWISKO

Fitonia lubi jasne lub lekko zacienione stanowisko. Należy unikać bezpośredniego światła słonecznego, gdyż na delikatnych liściach szybko mogą pojawić się oparzenia słoneczne. Temperatura w uprawie rośliny powinna być dość wysoka, optymalnie powyżej 22°C, nie powinna spadać poniżej 18°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Im wyższa temperatura tym częściej podlewamy. Nie można dopuścić do przeschnięcia podłoża, ponieważ skutkuje to więdnięciem rośliny. Podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne, jednocześnie woda nie może stać w podstawce, nadmiar usuwamy. W okresie letnim podlewamy nawet 3 razy w tygodniu, w okresie zimowym średnio co 4-5 dni. Fitonia bardzo lubi zraszanie. Do tego celu używamy letniej, miękkiej wody.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nawozimy średnio co dwa tygodnie, tylko w okresie szybkiego wzrostu (wiosna-jesień). Najlepszym rozwiązaniem jest płynny nawóz z podwyższoną zawartością potasu. Stosujemy dawkę zmniejszoną o połowę do tej zalecanej na opakowaniu. W okresie zimowym nie nawozimy.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Rośliny przesadzamy co roku, na wiosnę. Najlepsza jest płytka doniczka z dobrym drenażem z racji bardzo płytkiego systemu korzeniowego. Najlepsze podłoże to substrat torfowy lub mieszanina ziemi liściowej, torfu i piasku o pH 5-6.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki wierzchołkowe

W okresie wiosennym pobieramy sadzonkę pędową z rośliny matecznej. Pobrane fragmenty rośliny ukorzeniają się w temperaturze około 23°C. Sadzonka powinna mieć około 5 cm długości. Dolna cześć znajdująca się pod ziemią nie powinna mieć liści. Sadzonki ukorzeniamy w specjalnym podłożu. Warto przykryć je przezroczystą folią, aby utrzymać stale wilgotne powietrze.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Największym wrogiem fitonii jest przędziorek. W nieodpowiednich warunkach zagrożeniem może być również szara pleśń.

UWAGIUWAGI

Fitonia nie może stać w pobliżu kuchenki gazowej. Gaz jest dla niej zabójczy!

 

Źródła:
1. www.ladnydom.pl
2. www.naradka.wordpress.com
3. www.swiatkwiatow.pl
4. fot. www.gardensonline.com