Alokazja amazońska – Alocasia x amazonica

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Mieszaniec dwóch gatunków należący do rodziny obrazkowatych. W stanie dzikim nie występuje. Alokazja posiada duże, pojedyncze, strzałkowate, ciemnozielone, sztywne, błyszczące liście. Ich spód jest purpurowy, a unerwienie wyraźne i jasne. W warunkach domowych rzadko zakwita. Kwiatem jest kolba, mimo jego posiadania mieszaniec nie jest zdolny do wytworzenia nasion. Może dorastać do metra wysokości. Polska nazwa alokazji to zakleśń. Każda część rośliny jest trująca.

STANOWISKOSTANOWISKO

Alokazja preferuje stanowiska zacienione jednak z bardzo dużą ilością światła rozproszonego. W przypadku braku wystarczającej ilości światła, roślina zaczyna zielenieć. W okresie letnim idealną temperaturą będzie przedział 20-25°C. Natomiast w okresie zimowym temperatura nie może spaść poniżej 18°C. Jeśli roślina ‚przemarznie’ po pewnym czasie, nie od razu, liście zaczną żółknąć i odpadać. Alokazja nie lubi przeciągów.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

W okresie letnim podlewamy umiarkowanie często. Kluczowe w uprawie alokazji jest zapewnienie odpowiedniego drenażu donicy. Jej korzenie są bardzo wrażliwe na przelewanie. Dobrze jest przynajmniej raz w tygodniu opryskać liście rośliny, co podniesie wilgotność powietrza. Używamy do tego odkamienionej, letniej wody. W okresie zimowym ograniczamy nieco podlewanie.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Alokazja ma średnie potrzeby nawozowe. Możemy użyć nawozów o przedłużonym działaniu lub stosować nawóz w płynie dla roślin ozdobnych z liści. W przypadku drugiej opcji, zabieg wykonujemy raz w miesiącu. Na okres zimowy zaprzestajemy nawożenia.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Przesadzamy na wiosnę, jeśli roślina przerośnie wyraźnie donicę. Alokazja do zdrowego wzrostu potrzebuje żyznego, próchnicznego podłoża. Możemy wymieszać ziemię ogrodniczą, torf, korę i keramzyt. Gleba musi być żyzna, lekka i z dobrym drenażem.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – odrosty korzeniowe

Podczas wiosennego przesadzania dzielimy roślinę na mniejsze osobniki. Każdy egzemplarz powinien mieć fragment systemu korzeniowego.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Alokazja jest najczęściej atakowana przez przędziorka, rzadziej wełnowca.

UWAGIUWAGI

Warto raz na jakiś czas zakwasić wodę, którą podlewamy roślinę, sokiem z cytryny.

 

Źródła:
1.www.naradka.wordpress.com
2.www.kwiaty-ogrody.pl
3.fot. www.novatrento.com.br