Kordylina – Cordyline

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Rodzaj rośliny z rodziny agawowatych naturalnie występujący w tropikalnych obszarach Azji, Afryki i Australii. Kordyliny mają ozdobne, długie, kształtem przypominające miecz liście, które tworzą na wierzchołku pnia pióropusze. W zależności od gatunku i odmiany liście mają barwę zieloną bądź czerwoną w różnych odcieniach, niektóre są paskowane. Roślina we wnętrzach osiąga zazwyczaj 30-60 cm wysokości, w naturze nawet 4 m. Kwitną tylko starsze rośliny wydając niepozorne, kremowobiałe kwiaty o kształcie gwiazdki, zebrane w wiechy. Kwiaty intensywnie pachną. Kordyliny są spokrewnione z dracenami

STANOWISKOSTANOWISKO

Kordyliny o ciemniejszych liściach potrzebują mniej światła, natomiast te posiadające przebarwienia wymagają znacznie lepszych warunków oświetleniowych, jednak należy chronić je przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych. Kordyliny lubią dość wysoką temperaturę zimą – powinna wynosić 18-21°C (znoszą jednak nawet 13°C, ale wtedy należy ograniczyć podlewanie). Latem natomiast nie należy przekraczać 24°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Woda nie powinna zalegać w podstawce, jednak nie powinno się dopuścić do wyschnięcia podłoża. Podlewamy 1-2 razy w tygodniu. Kordylina bardzo lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego warto ją często zraszać. Innym rozwiązaniem jest postawienie jej obok odkrytego akwarium lub nawilżacza powietrza. W okresie zimowym ograniczamy nieco podlewanie.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

W okresie wiosennym i letnim nawozimy co dwa tygodnie. Najlepiej sprawdzi się płynny nawóz dla dracen i juk. Zaprzestajemy nawożenia na okres zimowy.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Młode rośliny przesadzamy co roku (wiosną), starsze rzadziej, zawsze do doniczek o rozmiar większych. Idealnym podłożem będzie ziemia uniwersalna lub specjalna mieszanka dla palm. Bardzo ważny jest drenaż na dnie donicy!

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki wierzchołkowe

Sadzonki przygotowujemy wiosną. Kilkucentymetrowy fragment wierzchołka umieszczamy w podłożu do ukorzeniania zapewniając stałą temperaturę w okolicy 24°C. Część pędu znajdujący się pod ziemią nie może mieć liści. Ważna jest również wilgotność. Najlepiej przykryć sadzonki przezroczystą folią, aby ta zatrzymała wilgoć.

Sposób 2 – sadzonki pędowe

Postępujemy podobnie jak w przypadku sadzonek wierzchołkowych.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Najpopularniejszym szkodnikiem kordyliny jest przędziorek.

Brązowienie liści najczęściej spowodowane jest zbyt niskim poziomem wilgotności powietrza.

UWAGIUWAGI

Najpopularniejsze gatunki i odmiany:

Kordylina australijska:
‚Torbay Dazzler’ – zielone liście z wyraźnym, kremowym obrzeżem,
‚Sundance’ – zielone liście z czerwoną pręgą przez środek blaszki liściowej, spód liści różowo-czerwony,
‚Purple Tower’ – czerwonobrązowy kolor liści

Kordylina krzewiasta:
‚Red edge’ – bordowo-zielone liście z czerwono-różowym obrzeżem,
‚Compacta’ – ciemnozielone liście z jasnozielonymi smugami,
‚Kiwi’ – pasiaste, żółto-zielone liście z różowym obrzeżem

 

Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.budujesz.info
3. fot. www.gettyimages.com