10 najciekawszych roślin doniczkowych ozdobnych z liści

Mimo, że większość z nich nigdy nie zakwita, na dobre zadomowiły się w naszych wnętrzach. Dlaczego? Wszystko dzięki wielokształtnym i wielobarwnym liściom. Poznajcie 10 najciekawszych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.

Liść piękniejszy niż kwiat

Zwykle kupując rośliny doniczkowe zwracamy uwagę na to jak i kiedy zakwitnie. Jednak kwiaty mają jeden minus, pojawiają się na pewien okres czasu i znikają. W przyrodzie występują gatunki, które utrzymują kwiaty przez zaledwie jedną noc(!), oraz takie które kwitną przez kilka tygodni. Po pięknym okresie kwitnienia nasze rośliny doniczkowe przestają być dla nas atrakcyjne i bywają nawet wyrzucane. A gdyby zachować atrakcyjność rośliny przez cały czas? Znajdą się osoby które kupią sztuczny kwitnący okaz i ‚sprawa będzie załatwiona’, jednak my proponujemy rośliny ozdobne z liści. W efekcie krzyżowań roślin powstają coraz to nowsze odmiany, a nawet nowe gatunki (np. prezentowana poniżej Alokazja). Różnią się między sobą nie tylko kształtem i wielkością liści, ale również kolorami i wzorami na nich (np. Begonia). Każdy znajdzie coś dla siebie.

Roślina zzieleniała!

Czy to powód do obaw? W przypadku roślin o nietypowej barwie – zdecydowanie tak! To pierwsza oznaka zbyt małej ilości światła. Wprowadzając rośliny ozdobne z liści do nowego wnętrza trzeba zwrócić szczególną uwagę na stanowisko oraz warunki otoczenia. W większości są to mieszańce mniej odporne od swoich ojców i matek. Oprócz zapewnienia dostępu do odpowiedniej ilości światła kluczową rolę odgrywa nawożenie. Aby zsyntetyzować odpowiednie barwniki w liściach, musimy dostarczać naszym podopiecznym większą dawkę mikroelementów (żelazo, magnez) oraz azotu. Bez tego zaczną powoli tracić swój atrakcyjny wygląd.

10 najciekawszych roślin doniczkowych ozdobnych z liści

 1. Kordylina – Cordyline
 2. Trójskrzyn pstry – Codiaeum variegatumzielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice
 3. Maranta – Maranta
  zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice
 4. Alokazja amazońska – Alocasia x amazonica
 5. Difenbachia – Dieffenbachia amoena
 6. Fitonia Verschafelta – Fittonia verschaffeltii
 7. Begonia królewska – Begonia rex
 8. Aglaonema zmienna – Aglaonema commutatum
  zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice
 9. Koleus Blumego – Coleus blumei
 10. Kalatea – Calathea

Co tydzień o tej porze będziemy publikować dokładniejszy opis każdej z wymienionych roślin, aby jeszcze bardziej ułatwić Wam wybór. Jeśli jednak potrzebujesz natychmiastowej pomocy skontaktuj się z nami tutaj.