Fikus pnący – Ficus pumila

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny morwowatych, naturalnie występujący na terenie wschodniej Azji. W ojczyźnie pochodzenia uprawiany jest jako roślina okrywowa. W stanie naturalnym dorasta do 4 m długości. W uprawie w warunkach domowych długość pędów figowca pnącego zwykle nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów długości. Liście są drobne, jajowate. Mają barwę jednolicie zieloną, zielono-białą lub zielono-żółtą. W uprawie domowej nie kwitnie.

STANOWISKOSTANOWISKO

Najlepszym stanowiskiem dla fikusa będzie miejsce cieniste. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Fikus przez cały rok powinien mieć zapewnioną temperaturę pokojową. Ważnym elementem jest wysoka wilgotność powietrza. Najlepszym miejscem dla fikusa pnącego będzie domowe terrarium, które utrzymuje stałą wilgotność. Unikamy sąsiedztwa kaloryfera, szczególnie w okresie grzewczym.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Podlewanie powinno być regularne i umiarkowane, ponieważ roślina szybko zasycha, a po zalaniu korzeni ginie. Fikus bardzo lubi zraszanie, co podwyższa wilgotność powietrza.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nawozimy co drugi tydzień nawozem dla roślin ozdobnych z liści. Stosujemy połowę zalecanej dawki z opakowania. Najlepszy będzie nawóz w formie płynnej. W okresie jesienno-zimowym zaprzestajemy nawożenia.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Optymalne do uprawy fikusa pnącego jest żyzne, przepuszczalne podłoże – może to być uniwersalna ziemia wymieszania z piaskiem i keramzytem. Roślina rośnie lepiej w mniejszych pojemnikach, choć ich średnica powinna być większa niż głębokość. Przesadzamy na wiosnę jeśli fikus przerośnie całą donicę. Bardzo ważny jest odpowiednio duży drenaż na dnie donicy.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – odkłady

Pędy w kontakcie z podłożem bardzo łatwo się ukorzeniają. Po kilku tygodniach od ukorzenienia odcinamy pęd.

Sposób 2 – sadzonki pędowe

Na wiosnę, po zabiegu przycinania, warto spróbować ukorzenić odcięte fragmenty pędów w wodzie. Po miesiącu powinny pojawić się korzenie.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

W suchych warunkach fikus może być atakowany przez przędziorki. Problemy z opadaniem liści są spowodowane błędnym doborem stanowiska lub złym podlewaniem.

UWAGIUWAGI

Fikus pnący lubi przycinanie, dzięki niemu otrzymamy bardziej zwarty kształt rośliny.

Najpopularniejsze odmiany:
‚Quercifolia’ – liście zielone dębokształtne,
‚Curly’ – liście zielone pomarszczone,
‚Sunny’ – liście z białym nieregularnym obrzeżeniem,
‚Sunny and White’ – liście z białym szerokim obrzeżeniem

Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.ladnydom.pl
3. www.mojafirma.infor.pl
4. fot. MyBonsaiObsession