Najpopularniejsze szkodniki w naszych domach – Wciornastek

OPIS

Wciornastki to licząca sobie ponad 5 tysięcy gatunków grupa owadów, których rozmiar ciała nie przekracza zwykle 1-3 mm. Wciornastki na ogół odżywiają się sokami roślin lub nektarem kwiatów. Dorosły owad żyje wprawdzie tylko 2 do 4 tygodni, ale może w tym czasie złożyć kilkadziesiąt jaj z których wylęgną się larwy, a następnie rozwiną kolejne owady dorosłe (cykl życiowy trwa ok. 10-30 dni). Dorosłe osobniki są uskrzydlone, natomiast larwy bezskrzydłe. Skrzydła z długą strzępiną. Owady posiadają czułka, a odnóża zakończone przylgami – stąd też ich inna nazwa, przylżeńce. Ubarwienie ciemne, szare do czarnego bądź brązowawe. Larwy barwy białej, żółtej. Szkodnik posada aparat gębowy typu kłująco-ssącego. Wciornastek jest bardzo ruchliwy.

PRZYCZYNY POJAWIENIA SIĘ SZKODNIKÓW

  1. Wysoka temperatura i suche powietrze
  2. Obecność szkodnika w najbliższym otoczeniu – ogród, taras na którym rośliny doniczkowe spędzają sezon letni, a także rośliny warzywne i uprawy rolne
  3. Kupiony materiał roślinny posiadał już szkodnika

ZAPOBIEGANIE

Najczęstszym źródłem pojawienia się szkodników na roślinach doniczkowych jest nasz ogród, w którym znajdują się zainfekowane rośliny. Warto zadbać o ich zdrowie w ogrodzie co zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się szkodników. Jeśli już jest za późno i zauważymy obecność wciornastka należy jak najszybciej odseparować zarażoną roślinę. Jeśli zapewnimy naszym roślinom odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, będą na pewno odporniejsze na potencjale ataki, szczególnie jesienią i zimą. Warto też zwrócić uwagę na rośliny, które kupujemy w dużych sklepach ogrodniczych, bądź supermarketach. Dopiero po pewnym czasie może okazać się, że nowo kupiona roślina jest zainfekowana.

OBJAWY

Wciornastki żywią się sokiem roślinnym, nakłuwają niezdrewniałe części roślin, a następnie wysysają treść komórkową. Mogą żerować także na kwiatach, doprowadzając do ich zasychania. Obecność szkodnika początkowo możemy rozpoznać po jasnych plamach, powstałych przez nakłuwanie roślin, następnie stają się one bardziej srebrzyste. Na srebrzystych przebarwieniach zaobserwujemy czarne kropki, grudki, które są odchodami szkodnika. Z czasem, przy dużej kolonii, liście mogą obsychać. Wciornastki są niewielkie, tak więc do identyfikacji przyda się lupa.

ZWALCZANIE

Metody naturalne

Wciornastki są trudne w zwalczaniu. Jeżeli to możliwe roślinom uprawianym w pojemnikach można przemyć liście mieszaniną wody z mydłem, a następnie przenieść do chłodniejszego pomieszczenia o podwyższonej wilgotności powietrza. Wciornastki można również zwalczać metodą mechaniczną. W tym celu należy rozwiesić w pobliżu roślin niebieskie tablice lepowe. W uprawach stosuje się również wprowadzanie naturalnych wrogów wciornastka.

Metody chemiczne

Najskuteczniejszymi środkami chemicznymi są te do sporządzania koncentratów do opryskiwania. Roślinę najlepiej jest dokładnie opryskać sporządzoną cieczą roboczą i zawinąć w foliowym worku na kilka godzin, dzięki czemu dotrze do wszystkich zakamarków i zlikwiduje żyjące tam szkodniki. Zabieg wykonujemy na wolnym powietrzu z uwagi na toksyczność środka ochrony roślin. Oprysk należy powtórzyć po 7 dniach. Jeśli to nie pomoże, należy zmienić środek chemiczny, ponieważ szkodnik szybko uodparnia się na stosowaną chemię. Oprócz oprysków można zastosować również pałeczki owadobójcze.

Źródła:
1. www.wymarzonyogrod.pl
2. www.budujesz.info
3. www.swiatkwiatow.pl
4. fot. www.kccc.ru