Hoja różowa – Hoya carnosa

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny toinowatych naturalnie występujący w Azji południowo-wschodniej. Hoja różowa ma długie pędy, grube skórzaste liście, do 10 cm długości, o krótkich, sztywnych ogonkach liściowych oraz wydaje niewielkie, gwiazdkowe, różowe kwiaty zebrane po kilkanaście w zwarte baldachogrona. Górna strona blaszek liściowych jest ciemnozielona, błyszcząca, pokryta niekiedy delikatnym, jasnym lub różowawym wzorem lub plamkami, a spodnia jaśniejsza i matowa. Kwitnie niezbyt obficie, a kwiaty utrzymują się na pędach przez kilka tygodni. Kwiaty wydzielają bardzo intensywną woń, dla nie których osób za wręcz za słodką. Na pędach tworzą się korzenie przybyszowe. W naturze roślina dorasta do 6 metrów wysokości, w warunkach domowych jest zdecydowanie mniejsza.

STANOWISKOSTANOWISKO

Hoja różowa najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ale nadmiar słońca i bezpośrednie promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie liści, ich poparzenia i korkowacenie. Rośliny rosnące w cieniu zakwitają bardzo rzadko i stają się wybujałe. Najlepszym miejscem będzie sąsiedztwo okna z ekspozycją wschodnią lub zachodnią z temperaturą pokojową. W okresie spoczynku czyli zimą, przez około miesiąc należy ją przechłodzić – zapewnić roślinie temperaturę w granicach 10-14°C, zaprzestać jakiegokolwiek nawożenia oraz ograniczyć podlewanie do jednego razu na dwa tygodnie. Pamiętać należy także, aby zapewnić takie samo oświetlenie w jakim była wcześniej. Hoja bardzo nie lubi zmiany stanowiska.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Hoja jest dość odporna na niedobór wody w podłożu i niepodlewana dłuższy czas nie wykazuje więdnięcia liści i pędów. Najlepiej podlewać ją umiarkowanie, niezbyt dużymi dawkami wody, kolejny raz po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Hoję można też zraszać, szczególnie zimą, w okresie grzewczym, co zapobiega zasychaniu końcówek liści.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Hoję różową nawozi się niewielkimi dawkami płynnego nawozu dla roślin ozdobnych z liści, a w okresie zawiązywania pąków kwiatowych i kwitnienia nawozami dla roślin kwitnących. Zabieg wykonujemy co 2 tygodnie w okresie wegetacji. W okresie spoczynku nie nawozimy.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Podłoże powinno być żyzne i próchnicze, ale przepuszczalne – można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych z domieszką piasku, pamiętając o drenażu na dnie donicy. Gdy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki, roślinę trzeba przesadzić. Młode egzemplarze przesadzamy co 1-2 lata, starsze rzadziej. Hoja lepiej kwitnie w przyciasnych pojemnikach. Rośliny, które jeszcze nie kwitły przesadza się wiosną, a egzemplarze kwitnące – po kwitnieniu.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki pędowe

Po wycięciu pędów przeznaczonych na sadzonki, uszkodzone łodygi mogą wydzielać mleczny sok, który może podrażniać skórę, dlatego zabieg ten warto wykonywać w rękawiczkach. Sadzonki powinny zawierać 2-3 pary liście oraz zaczątek korzeni przybyszowych. Sadzonki z jedną parą liści mogą przez kilka lat nie wypuszczać młodych pędów. Sadzonki ukorzenia się w wodzie lub bezpośrednio w podłożu. Po ukorzenieniu sadzimy po kilka sztuk do jednej doniczki i ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu o temperaturze około 25°C. Do momentu całkowitego ukorzenienia i rozpoczęcia wypuszczania młodych pędów rośliny powinny być podlewane częściej niż zwykle, podłoże powinno być stale lekko wilgotne.

Sposób 2 – odkłady

Długie pędy rośliny matecznej zaginamy tak, aby dotykały podłoża w nowej donicy, korzenie przybyszowe powinny mieć bezpośredni kontakt z glebą. Po pewnym czasie korzenie zaczną wrastać głębiej. Gdy jesteśmy pewni, że tak się stało możemy odciąć pęd od rośliny matecznej, poniżej miejsca ukorzenienia.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Największym zagrożeniem jest wełnowiec. Problemy z chorobami spowodowane są głównie złym stanowiskiem lub niewłaściwym nawadnianiem.

UWAGIUWAGI

Bardzo istotnym warunkiem dobrego kwitnienia rośliny jest zachowanie po przekwitnięciu krótkopędów, na których wyrastały kwiaty. Ten gatunek hoi zakwita w następnym roku dokładnie na tych samych krótkopędach, dlatego ich usunięcie będzie miało znaczący wpływ na pojawianie się kwiatów w kolejnym roku.

Najpopularniejsze odmiany:
‘Alba’ – o kwiatach całkowicie białych
‘Compacta’ – o muszelkowato powyginanych liściach, ściśle przylegających do pędów, kwitnie rzadko
‘Compacta Regalis’ – o muszelkowato powyginanych, żółto obrzeżonych lub całkowicie żółtych liściach, ściśle przylegających do pędów, kwitnie rzadko
‘Exotica’ – o liściach obrzeżonych zielono, barwy cytrynowożółtej
‘Tricolor’ – o zielonych liściach z kremowym brzegiem
‘Variegata’ – o liściach w żółtawe plamki i czerwonawym obrzeżeniem, kwitnie rzadko

Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.kropkiikwiatki.pl
3. www.e-ogrodek.pl
4. fot. www.ladnydom.pl