Tetrastigma – Tetrastigma voinierianum

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny należący do rodziny winoroślowatych, naturalnie występujący na terenie dzisiejszego Laosu. W warunkach naturalnych pędy dostają do 50 metrów długości, a roczne przyrosty mierzą 5-7 metrów. Oczywiste, że w warunkach domowych takich dużych rozmiarów roślina nie osiągnie, ale ponad pięciometrowe okazy nie należą do rzadkości. Pędy zaopatrzone są w wąsy, którymi roślina przytwierdza się do podpór. Liście osiągają około 25 cm długości. Złożone są przeważnie z pięciu listków i połączone ze sobą dłoniasto podobnie jak liście kasztanowca. Z wierzchu są ciemnozielone i błyszczące, od spodu owłosione i czerwonobrązowe. Również na spodniej stronie liścia pojawiają się niewielkie okrągławe grudki lepkiej substancji. Jest to wydzielina, w skład której wchodzi bardzo dużo cukrów – stąd jej lepkość. Tetrastigma potocznie jest również nazywana ‚kasztanową winoroślą’. W uprawie doniczkowej nie zakwita.

STANOWISKOSTANOWISKO

Tetrastigmie należy zapewnić dużo rozproszonego światła. Bardzo dobre będzie okno z ekspozycją wschodnią lub południową / zachodnią, lecz z osłoną przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych na liście. Idealną temperaturą przez cały rok jest temperatura pokojowa. Tetrastigma nie potrzebuje okresu spoczynku, więc rośnie przez okrągły rok. Problem pojawia się zimą, gdy nie będziemy w stanie dostarczyć wystarczającej ilości światła – nowe pędy zaczną się nienaturalnie wyciągać. Rozwiązaniem jest obniżenie temperatury otoczenia do około 16°C co zahamuje wzrost rośliny, jednak nie każdy ma taką możliwość. Sygnałem do obcięcia nienaturalnych zimowych przyrostów jest pojawienie się pierwszego normalnie wykształconego liście na końcu pędu.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Roślinę podlewamy przez cały rok tak samo, aby podłoże było stale lekko wilgotne. Dopiero jeśli przenosimy roślinę do chłodniejszego wnętrza na zimę, ograniczamy podlewanie. Zaleca się również częste opryskiwanie liści. Do opryskiwania używamy letniej i przegotowanej wody, by ta nie zostawiała zacieków na liściach. Zimą zraszanie wykonujemy tylko rano, by do zachodu słońca roślina była sucha.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nawozimy przez cały rok. Ważne, aby nawóz miał jak najbardziej zrównoważony skład. Najlepiej do tego nada się nawóz uniwersalny w płynie. W okresie letnim nawozimy zgodnie z zaleceniem na opakowaniu, natomiast w okresie zimowym, dawkę zmniejszamy do ½ ,a nawet ¼ tej z opakowania.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Tetrastigma charakteryzuje się również dużą ilością korzeni. Młode egzemplarze, które szybko się rozrastają, przesadzamy nawet dwa razy wciągu roku, starsze raz na rok. Okazom starszym rosnących w dużych pojemnikach, wymieniamy tylko wierzchnią warstwę podłoża. Zawsze wybieramy donice o dwa rozmiary większe. Ziemia powinna być bardzo żyzna, pulchna, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (pH 6,7-7,5). Konieczny jest dobry drenaż na dnie donicy, bez niego korzenie mogą zagniwać.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki pędowe

Najlepiej wykonać je podczas przycinania rośliny. Pęd dzielimy ostrym nożem na odcinki jedno węzłowe. Koniec sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy do doniczki z torfem lub ziemią liściową zmieszaną z perlitem. Sadzonkę zagłębia się tak, aby pąk pozostał nie zakryty podłożem. Należy pamiętać o stałym podlewaniu, podłoże powinno być stale wilgotne. Rośliny możemy dodatkowo okryć woreczkiem foliowym, aby dodatkowo zwiększyć wilgotność powietrza. W temperaturze około 20°C sadzonki ukorzenia się po około 10-15 tygodniach.

Sposób 2 – odkłady powietrzne

Fragment z którego chcemy zrobić sadzonkę powinien być zdrewniały. Ponad miejscem przyszłego cięcia pędu zdrapujemy skórkę (dookoła pędu na długości około 5 cm). Następnie miejsce zranienia owijamy workiem foliowym wypełnionym ziemią i mocujemy szczelnie. Po pewnym czasie z miejsca zranienia roślina wypuści korzenie. Dopiero wtedy możemy odciąć pęd z gotowym systemem korzeniowym.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Problemy jakie pojawiają się najczęściej są spowodowane złymi warunkami otoczenia lub nieprawidłową pielęgnacją.

  • Na brzegach liści pojawiają się ciemne plamy, liście opadają, zamierają wierzchołki pędów – takie objawy najczęściej występują zimą, kiedy roślinie jest za zimno lub za ciemno. Powodem takich objawów może być również zalanie korzeni, przenawożenie. Należy wówczas zmienić ziemię w doniczce.
  • Blaszki liściowe bledną i powstają na nich brązowe plamy – to objaw poparzenia słonecznego, należy roślinę odsunąć od okna.
  • Liście od brzegów stają się jasnozielone, ciemnozielone pozostają jedynie przy nerwach – to objaw zagłodzenia rośliny, należy zwiększyć dawki nawozu.

UWAGIUWAGI

Tetrastigma to potężne pnącze wymagające z czasem stabilnych i wytrzymałych podpór.

Od czasu do czasu warto przetrzeć liście wilgotną szmatką, aby zebrać nadmiar kurzu.

Źródła:
1. www.naradka.wordpress.com
2. www.magazyndomowy.pl
3. www.ksiaz.walbrzych.pl
4. fot. www.livinghome.se