Stefanotis bukietowy – Stephanotis floribunda

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek roślin z rodziny trojeściowatych, naturalnie występujący na Madagaskarze. W naturze potrafi osiągać długość nawet ponad 6 metrów, w uprawie doniczkowej dorasta jednak zwykle do 2-3 m. Posiada długie brązowe pędy, które z wiekiem drewnieją. Liście stefanotisa są zielone, owalne i zakończone spiczasto. Posiadają woskowy nalot. Pnącze zakwita śnieżno białymi, dość dużymi (ok. 6 cm) dzwonkowatymi kwiatami, zebranymi po kilka w zwisające na krótkich szypułkach grona. Kwiaty wydzielają zapach, podobny nieco do zapachu jaśminu. Zakwitają zwykle w miesiącach letnich.

STANOWISKOSTANOWISKO

Najistotniejsze jest zapewnienie odpowiedniej temperatury. Stefanotis wymaga okresu spoczynku. Od marca do października wymaga dość wysokiej temperatury w przedziale 20-25°C, natomiast od października do lutego powinien stać w pomieszczeniu słabo ogrzewanym, gdzie będzie panowała temperatura w granicach 10-12°C. Oczywiście nie przenosimy od razu rośliny z temperatury 25°C do 10°C, kiedy tylko zaczyna się październik, a stopniowo ją do tego przygotowujemy, zmniejszając powoli zakres dostępnego ciepła. Jeśli chodzi o światło to przez cały rok stanowisko powinno być jasne, lecz nie z bezpośrednią ekspozycją na słońce.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

W okresie kwitnienia stefanotis potrzebuje obfitego podlewania (2-3 razy w tygodniu). Zbyt rzadkie podlewanie powoduje, że kwiaty usychają. Nadmiar wody z podstawki usuwamy. Od końca sierpnia stopniowo ograniczamy podlewanie, a w okresie spoczynku (zimą) podlewamy maksymalnie 1 raz w tygodniu – tylko tyle, aby nie zasuszyć bryły korzeniowej. Do podlewania używamy wyłącznie letniej wody, najlepiej jeśli będzie ona odwapniona. Nadmiar wapnia w wodzie powoduje chlorozę, czyli żółknięcie liści. Latem codziennie należy zraszać liście stefanotisa miękką wodą, starając się nie moczyć kwiatów.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

W okresie kwitnienia, od maja do sierpnia, co dwa tygodnie stefanotis bukietowy nawozimy płynnym nawozem, stosując połowę dawki zalecanej przez producenta. Zbyt duże dawki nawozu całkowicie hamują kwitnienie.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Przesadzając roślinę, staramy się robić to tylko wtedy, kiedy dotychczasowa doniczka jest już wyraźnie zbyt mała. Stefanotis ma dość delikatny system korzeniowy i jest wrażliwy na jego uszkodzenia. Dla rośliny należy wybrać ziemię kwiatową lub przygotować ją na bazie torfu, ziemi kompostowej i piasku. Pnącze lubi dość żyzne i lekkie podłoże. Należy też pamiętać, o wyłożeniu dna doniczki drenażem np. keramzytem. Zabieg wykonujemy wiosną.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki pędowe

Sadzonka powinna mieć 8-10 cm długości, posiadać 2 pary liści i stożek wzrostu. Usuwamy dolną parę liści a końcówkę pędu przycinamy ukośnie ostrym nożem. Końcówkę zanurzamy w ukorzeniaczu. Następnie umieszczamy sadzonki w podłożu składającym się z torfu zmieszanego z piaskiem (1:1). Sadzonki umieszczamy głęboko, aż po nasadę liści. Posadzone rośliny obficie podlewamy, okrywamy folią lub szklanym naczyniem i ustawiamy w jasnym miejscu. Podłoże musi być stale wilgotne, a optymalna temperatura w trakcie ukorzeniania sadzonek to 21°C. Codziennie na 5-10 min należy zdejmować okrycie, aby przewietrzyć ukorzeniające się sadzonki stefanotisa.

Sposób 2 – wysiew nasion

Jeśli roślina zawiąże owoc i nasiona, należy je od razu wysiać. Nie suszymy ich! Musimy zapewnić temperaturę podłoża w okolicy 25°C i jego stałą wilgotność. Rośliny z siewu zakwitną najwcześniej po 3 latach.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Chloroza – jest to choroba rozwijająca w wyniku błędnej pielęgnacji stefanotisa. Objawia się żółknięciem liści, najczęściej najmłodszych. Jej przyczyną jest podlewanie rośliny wodą bogatą w wapń.

Zbyt wysoka temperatura zimą sprawia, że stefanotisa łatwo atakują: wełnowce, przędziorki i tarczniki.

UWAGIUWAGI

Bardzo szkodliwe dla stefanotisa są przeciągi, wahania temperatury oraz przestawianie i przekręcanie doniczki. Mogą spowodować one zrzucanie pąków kwiatowych.

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.poradnikogrodniczy.pl
3. www.naradka.wordpress.com
4. fot. www.floradania.dk