Najpopularniejsze szkodniki w naszych domach – Mączlik

OPIS

Mączlik to niewielkie owady z rodziny pluskwiaków. Mączliki mają około 2 mm długości, posiadają skrzydła i pokryte są woskowym nalotem. Gruba warstwa nalotu sprawia, że owad wydaje się być śnieżnobiały. Dzięki swojemu wyglądowi mączlik zyskał przydomek 'biała muszka'. Osobniki dorosłe są mało ruchliwe, można je spotkać na dolnej stronie liścia, po ruszeniu rośliny wzlatują w powietrze. Samica składa jaja po dolnej stronie liścia w charakterystycznych okółkach. W jednej grupie może znajdować nawet do 40 sztuk jaj. W ciągu swojego życia jedna samica może złożyć od 150 do 500 jaj. Cykl życiowy jednego pokolenia na roślinach ozdobnych może przedłużać się nawet do 40 dni. Larwy mączlika są żółtozielone, owalne i spłaszczone. Najczęściej można je zobaczyć na spodniej stronie blaszki liściowej, są jednak na tyle małe, że mogą być widoczne dopiero pod lupą. Mączliki wysysają soki z liści, podobnie jak mszyce. Dorosłe mączliki i larwy pobierając pokarm, wydalają spadź (rosę miodową), która pokrywa liście rośliny.

PRZYCZYNY POJAWIENIA SIĘ SZKODNIKÓW

  1. Wysoka temperatura i suche powietrze
  2. Obecność szkodnika w najbliższym otoczeniu – ogród, taras na którym rośliny doniczkowe spędzają sezon letni
  3. Kupiony materiał roślinny posiadał już szkodnika

ZAPOBIEGANIE

Najczęstszym źródłem pojawienia się szkodników na roślinach doniczkowych jest nasz ogród, w którym znajdują się zainfekowane rośliny. Warto zadbać o ich zdrowie w ogrodzie co zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się szkodników. Mączliki w okresie letnim żerują na zewnątrz. Dopiero jesienią (od września) przenoszą się do cieplejszych wnętrz, gdzie zimują. Jeśli już jest za późno i zauważymy 'białe muszki' i klejącą substancję na liściach należy jak najszybciej odseparować zarażonego osobnika. Trzeba pamiętać, że mimo swojej powolności mączliki potrafią przemieszczać się na duże odległości. Jeśli zapewnimy naszym roślinom odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, będą na pewno odporniejsze na potencjale ataki, szczególnie jesienią i zimą. Warto też zwrócić uwagę na rośliny, które kupujemy w dużych sklepach ogrodniczych bądź supermarketach. Dopiero po pewnym czasie może okazać się, że nowo kupiona roślina jest zainfekowana.

OBJAWY

Dorosłe mączliki oraz ich larwy wysysają soki z liści. W miejscu ich żerowania początkowo pojawiają się żółtawe plamy, a liście delikatnie się marszczą i zwijają. Masowe występowanie szkodników szybko prowadzi do żółknięcia całych liści, a ostatecznie do ich zasychania i opadania. Mączliki podobnie jak mszyce (z którymi są spokrewnione) wydzielają lepką rosę miodową, która oblepia całe rośliny. Rośliny są osłabione i oszpecone, a w skrajnych przypadkach zamierają. Dodatkowo mączliki mogą przenosić choroby wirusowe i bakteryjne.

ZWALCZANIE

Metody naturalne

Dorosłe osobniki mają słabość do żółtego koloru. Dlatego często w szklarniach można spotkać żółte tablice z lepem. To właśnie jeden z najpopularniejszych nieinwazyjnych sposobów na pozbycie się dorosłych osobników. Jednak tą metodą nie pozbędziemy się larw. Innym naturalnym sposobem jest oprysk roztworem tytoniowym. 100 g tytoniu należy zalać 1 litrem wrzącej wody. Naczynie z przygotowanym preparatem odstawiamy na 24 godz. Po tym czasie przecedzamy roztwór i rozcieńczamy wodą w stosunki 1:2, po czym wykonujemy oprysk. Jeszcze innym naturalnym preparatem do zwalczania mączlika szklarniowego jest wywar z ziela wrotyczu. Do jego przygotowania potrzebujemy 50 g rozdrobnionego ziela lub 7,5 g suszu wrotyczu. Zalewamy je litrem wody i moczymy przez 24 godziny. Następnie gotujemy przez 20 minut. Po wystygnięciu przecedzić. Przed zastosowaniem należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:5.

Metody chemiczne

Najskuteczniejszymi środkami chemicznymi są te do sporządzania koncentratów do opryskiwania. Roślinę najlepiej jest dokładnie opryskać sporządzoną cieczą roboczą i zawinąć w foliowym worku na kilka godzin, dzięki czemu dotrze do wszystkich zakamarków i zlikwiduje żyjące tam mączliki. Zabieg wykonujemy na wolnym powietrzu z uwagi na toksyczność środka ochrony roślin. Oprysk należy powtórzyć po 7 dniach. Jeśli to nie pomoże, należy zmienić środek chemiczny, ponieważ szkodnik szybko uodparnia się na stosowaną chemię.

Źródła:
1. www.poradnikogrodniczy.pl
2. www.wymarzonyogrod.pl
3. www.klinikaroslin.com
4. fot. www.biopol.nl

 

Tags: