Bananowiec – Musa

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Rodzaj rośliny należący do rodziny bananowatych, naturalnie występujący na terenie wschodniej Azji, ale również Afryki i Australii. W uprawie doniczkowej, atrakcyjny ze względu na pióropusze żywo zielonych liści (mogą dorastać do 1 m długości i 30 cm szerokości). Liście bananowców są miękkie, delikatne i dość cienkie, dlatego bardzo łatwo je uszkodzić. Choć z wyglądu przypomina drzewo, tak na prawdę jest byliną, posiada kłodzinę (pozorny pień). Karłowe odmiany bananowca mogą dorastać nawet do 2 metrów, to mało w porównaniu do bananowca zwyczajnego osiągającego nawet 15 m. Prawidłowo pielęgnowana roślina zakwita i wydaje owoce, jadalne owoce. Niestety po ich wydaniu roślina obumiera.

STANOWISKOSTANOWISKO

Bananowce doniczkowe uprawiane w pomieszczeniu potrzebują bardzo dużo światła, im bliżej okna tym lepiej. W okresie zimowym zaleca się nawet ich doświetlanie. Przez cały rok dobrze jest zapewnić temperaturę między 18-21°C. Temperatura nie może spaść poniżej 15°C, nawet w okresie zimowym. W okresie letnim dobrze jest wystawić roślinę na zewnątrz do ogrodu. Oczywiście trzeba robić to stopniowo, aby liście rośliny nie zostały od razu poparzone przez słońce. Możliwe jest również wysadzenie z donicy do gruntu. Ważne, aby miejsce było osłonięte od wiatru. Bananowiec nie lubi przeciągów.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Ważne jest utrzymanie stałej wilgotności gleby. Zwykle bananowca należy podlewać nawet dwa razy w tygodniu. Nadmiar wody zalegający w podstawce usuwamy, aby korzenie nie zaczęły gnić. W okresie jesienno-zimowym ograniczamy podlewanie, co spowodowane jest przejściem rośliny w stan spoczynku.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nawozimy raz na dwa tygodnie, najlepiej płynnym nawozem dla roślin ozdobnych z liści. W okresie spoczynku przestajemy nawozić. Kiedy zaczną się tworzyć kwiaty i owoce najlepiej zastosować nawóz bogaty w związki fosforu i potasu (np. nawóz dla pomidorów).

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Bananowiec nie lubi przesadzania. Jeśli już jest to konieczne, zabieg wykonujemy na wiosnę. Podłoże dla bananowca powinno być żyzne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Doskonale sprawdzi się mieszanka ziemi kompostowej z domieszką torfu i piasku. Wybieramy donicę przynajmniej 2 rozmiary większą niż dotychczasowa. Roślina bardzo szybką ją wypełni.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – odrosty korzeniowe

Po kwitnieniu, gdy owoce dojrzeją i liście zaczną żółknąć, usuwamy owocujący pęd. Powstające młode odrosty zaczną wtedy szybko rosnąć i staną się nowymi roślinami.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Jeżeli na liściach zaczną się pojawiać plamy to najczęściej świadczy to o tym, iż roślina przebywa w zbyt chłodnym i ciemnym miejscu oraz jest zbyt obficie podlewana. Poza tym bananowiec jest odporny na choroby.
Jeśli chodzi o szkodniki, problemem może być przędziorek.

UWAGIUWAGI

Nieostrożny kontakt z liśćmi może powodować ich pękanie wzdłuż nerwów i więdnięcie.

 

Źródła:
1. www.zielonyogrodek.pl
2. www.poradnikogrodniczy.pl
3. fot. www.pinterest.com