Areka – Chrysalidocarpus lutescens

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny arekowatych, naturalnie występujący na obszarze południowo-wschodniej Azji. Tworzy wysokie „bambusowate” łodygi, z których łukowato wyrastają jasnozielone liście, złożone zwykle z par naprzeciwległych listków. Roślina rośnie wolno, dorastając w uprawie doniczkowej przeważnie do 1,5 m wysokości, w naturze nawet do 9 m. W pomieszczeniach kwitnie rzadko, żółte wiechy mogą osiągnąć nawet 60 cm długości. Palma ma bardzo słabo rozgałęziony system korzeniowy, palowy.

STANOWISKOSTANOWISKO

Najlepiej postawić ją w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu. Areka dobrze znosi zacienienie. Należy chronić ją przed przeciągami. W sezonie wegetacyjnym optymalna temperatura waha się w przedziale 18-22°C. W okresie spoczynku należy zapewnić roślinie niższą temperaturę, ale nie niższą niż 10°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Podłoże w doniczce powinno być wilgotne. Jednak nie należy dopuścić do tego, aby woda stała w podstawce. Do podlewania najlepiej używać wody o temperaturze pokojowej. Areka lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy ją często zraszać. W okresie zimowym ograniczamy nawadnianie do minimum.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

W okresie wzrostu (od wiosny do końca lata) co dwa tygodnie arekę zasilamy płynnym nawozem dla roślin ozdobnych z liści. W okresie zimowym nie nawozimy.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Młode egzemplarze areki przesadzamy co roku pod koniec lutego albo w marcu, natomiast starsze co 3-4 lata, kiedy ich korzenie przerastają doniczkę. Na dnie pojemnika umieszczamy warstwę drenażu (np. z keramzytu). Przy przesadzaniu trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić delikatnego systemu korzeniowego. Najlepszym podłożem będzie to przeznaczone dla palm, które można bez problemu kupić w sklepach ogrodniczych.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – wysiew nasion

Zakupione nasiona wysiewamy do stale wilgotnego przepuszczalnego podłoża. Musimy zapewnić temperaturę powyżej 18°C aby nasiona zaczęły kiełkować.

Sposób 2 – odrośla

Jeśli posiadamy starszy okaz, podczas wiosennego przesadzania warto pobrać młoda sadzonkę która pojawi się przy roślinie matecznej. Uważając na system korzeniowy oddzielamy młodą roślinę, która powinna mieć przynajmniej 30 cm wysokości. Sposób o wiele prostszy i przynoszący szybszy efekt.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Najczęstszymi szkodnikami pojawiającymi się na arekach są: przędziorki, wełnowce i tarczniki.
Pojawienie się jakichkolwiek chorób spowodowane jest zwykle przelaniem rośliny.

UWAGIUWAGI

Nie należy stosować nabłyszczaczy!

 

Źródła:
1. www.mojafirma.infor.pl
2. www.kwiaty-ogrody.pl
3. www.ladnydom.pl
4. fot. www.pl.aliexpress.com