Sagowiec odwinięty – Cycas revoluta

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek roślin należących do klasy sagowców i rodziny sagowcowatych, naturalnie występujący na terenie dzisiejszej Japonii. Sagowiec posiada charakterystyczną część nadziemną składającą się z kłodziny (krótka, zdrewniała i szorstka), a także okazałego pióropusza pierzastych liści. Ułożone są w formie pierścienia, osiągają zazwyczaj do 70 cm długości, jednak w sprzyjających warunkach, u starszych roślin, ich długość może sięgać 150 cm. Są skórzaste, ciemnozielone, sztywne oraz pokryte woskiem. W kłodzinie roślina gromadzi substancje, dzięki którym w okresach mało przychylnych, potrafi przetrwać, korzystając ze zgromadzonych zasobów. Sagowce są roślinami dwupiennymi, czyli do zapylenia potrzebujemy dwóch okazów, jeden o kwiatach męskich, drugi żeńskich. Jednak do kwitnienia w warunkach domowych praktycznie nie dochodzi. Część podziemną stanowi system korzeniowy, charakterystyczny ze względu na obecność tzw. korzeni koralowych, dzięki którym roślina ma możliwość wiązania azotu z powietrza, a tym samym uzyskanie kolejnego źródła substancji pokarmowych.

STANOWISKOSTANOWISKO

Najlepszym stanowiskiem będzie takie z dużą ilością słońca, jednak nie narażające na przypalenie liści. Trzeba również pamiętać o tym, że roślina będzie potrzebowała coraz więcej miejsca (retardanty stosowane w szklarniach przestaną działać). Sagowiec dzięki swoim liściom pokrytym woskiem jest odporny na suche powietrze. Jeśli chodzi o temperaturę, w okresie letnim najlepsza będzie pokojowa, natomiast w okresie spoczynku przenosimy roślinę do pomieszczenia z temperaturą 10-15°C. Sagowce są w stanie przetrwać spadki temperatury nawet do 0°C, jednak tylko na krótki okres. Zimujemy w jasnym pomieszczeniu. W okresie letnim dobrym nawykiem jest wystawienie rośliny na zewnątrz, pamiętając o wcześniejszym zahartowaniu rośliny.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Podlewamy rzadko, nawet raz na 10 dni. Ważna jest kontrola wilgotności gleby. Korzenie cykasa są bardzo wrażliwe na nadmierną wilgotność podłoża. Lepiej nie podlać, niż podlewać za często. W okresie zimowania, podlewanie ograniczamy do całkowitego minimum. Warto przynajmniej raz w tygodniu spryskać liście, letnią, miękką wodą. Podniesiemy dzięki temu wilgotność powietrza, oczyszczając przy tym liście z warstwy kurzu.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Cykas nie jest wybredną rośliną i nie potrzebuje on zbyt dużej dawki nawozów. Zabieg wykonujemy raz w miesiącu w okresie od wiosny do późnego lata. W okresie zimowania nie nawozimy. Najlepszy będzie nawóz dla palm lub paproci.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Cykas nie lubi przesadzania. Jego system korzeniowy jest bardzo wrażliwy, dlatego w przypadku starszych okazów warto ograniczyć się jedynie do wymiany górnej warstwy gleby. W przypadku roślin świeżo kupionych, konieczne jest przesadzenie. Zabieg wykonujemy wiosną. Podłoże powinno być przepuszczalne, możemy zastosować podłoże do palm, wzbogacając je gliną oraz piaskiem. Konieczna jest warstwa drenażu w dolnej części donicy. Wybierając donice, najlepiej wybrać taką dedykowaną dla palm. Przy przesadzaniu należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby kłodzina wystawała nad ziemię na taką samą wysokość jak przed przesadzaniem.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – wysiew nasion

W warunkach domowych jedyny skuteczny sposób rozmnażania. Zakupione nasiona wysiewamy do podłoża (mieszanka torfu i piasku) zapewniając stałą wilgotność oraz temperaturę w okolicach 25°C.

Sposób 2 – odrosty

W przypadku starszych okazów cykasa, na bokach kłodziny mogą pojawić się odrosty. Odcinamy je wiosną i ukorzeniamy w przepuszczalnym i stale wilgotnym podłożu.

 

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Gdy zapewnimy roślinie odpowiednie warunki, nie powinno być z nią problemów. Jeśli coś robimy to cykas pokaże to przez żółknące liście – zarówno w przypadku przelania jaki i zbyt małej ilości światła. Stracić zielone liście nie jest trudno, na szczęście kłodzina jest odporna na niesprzyjające warunki i możemy próbować ratować roślinę.

UWAGIUWAGI

Wszystkie części rośliny są trujące.

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.rosliny.urzadzamy.pl
3. www.ladnydom.pl
4. fot. www.homebook.pl