Pilea peperomiowata – Pilea peperomioides
OPIS
Gatunek roślin z rodziny pokrzywowatych, naturalnie występujący na terenie dzisiejszych Chin i Wietnamu. Cechą charakterystyczną są liście (nawet do 15 cm średnicy) wyglądem przypominające monety, stąd też potoczna nazwa – pieniążek. Początkowo giętki pęd z czasem drewnieje, dlatego warto od samego początku zastosować podpórkę tak, aby pilea pokrojem przypominała drzewko. Wraz ze wzrostem łodygi i pojawieniem się nowych liści, stare w dolnej części łodygi zaczynają odpadać. W uprawie doniczkowej pilea kwitnie dość rzadko, a jeszcze rzadziej zawiązuje nasiona. Kwiaty nie są atrakcyjne.
STANOWISKO
Roślina najlepiej czuje się w jasnym stanowisku z rozproszonym światłem. Latem najlepszą temperaturą jest temperatura pokojowa, zimą natomiast ta zbliżona do 18-20°C. W okresie grzewczym należy unikać stanowiska sąsiadującego z kaloryferami.
NAWADNIANIE
Pilea peperomiowata preferuje stale lekko wilgotne podłoże (nigdy mokre), choć jako jedna z nielicznych pilei dość dobrze znosi również przejściową suszę. Pieniążek bardzo lubi wilgotne powietrze dlatego warto kilka razy w tygodniu spryskać roślinę miękką letnią wodą.
NAWOŻENIE
Zabieg wykonujemy co 2-3 tygodnie w dawce zmniejszonej o połowę względem sugerowanej dawki z opakowania. Najlepiej sprawdzi się nawóz płynny dla roślin ozdobnych z liści.
PRZESADZANIE
Przesadzanie ‚pieniążka’ raczej nie jest konieczne. Zwykle po 2-3 sezonach roślinę należy wymienić ze względu na jej mało atrakcyjny wygląd. Jeśli natomiast zdecydujemy się na ten zabieg, najlepszym podłożem będzie ziemia lekka i przepuszczalna, nawet zwykła uniwersalna. Warto zadbać o drenaż, gdyż pilea jest bardzo wrażliwa na nadmiar wody w podłożu i zaczyna gnić.
ROZMNAŻANIE
Sposób 1 – odrosty korzeniowe
Bardzo chętnie wytwarzane przez roślinę. Małe sadzonki można oddzielić od egzemplarza matecznego i posadzić w nowej doniczce lub pozostawiać przy dorosłej roślinie.
CHOROBY I SZKODNIKI
Najczęstszymi chorobami pojawiającymi się w uprawie tej rośliny jest szara pleśń, spowodowana błędami w nawadnianiu. Popularne szkodniki to mszyce i wełnowce pojawiające się przy podwyższonej temperaturze i suchym powietrzu.
UWAGI
W przypadku starszych okazów warto poeksperymentować i uciąć pęd kilka kilkanaście cm nad ziemią. Roślina powinna wtedy wypuścić nowe liście, a ucięty fragment można spróbować ukorzenić w wodzie.
Źródła:
1. www.urzadzamy.pl
2. www.naradka.wordpress.com
3. fot. www.floritismo.com
Dodaj komentarz