Prawdopodobnie najbardziej zielona przestrzeń coworkingowa w Europie

Hiszpańskie studio projektowe SelgasCano przekształciło część najstarszego targu warzywnego w Lizbonie na przestrzeń coworkingową wypełnioną po brzegi donicami. Second Home, bo tak nazywa się to miejsce, wyposażone jest charakterystyczne kręte stoliki i krzesła z przełomu XX i XXI wieku.

fot. www.dezeen.com

Wewnątrz Mercado Da Ribeira mieści się biuro o powierzchni 1115 metrów kwadratowych, zdecydowano pozostawić otwarty przestrzeń, aby pokazać kolumny i żelazne okna zabytkowej hali targowej, która została zbudowana w 1892 roku.

fot. www.dezeen.com

Żelazne elementy konstrukcji zostały pomalowane na żółto i niebiesko, aby jeszcze bardziej podkreślić granicę między targiem znajdującym się poniżej, a coworkingiem.

fot. www.dezeen.com

Na wszystkich blatach zostało umieszczonych ponad tysiąc doniczek z mniejszymi roślinami i drzewami. Pofalowane stoliki o wymiarach 70×10 m przeplatają się przez całą przestrzeń coworkingową i mają zachęcać odwiedzających do wspólnej pracy.

fot. www.dezeen.com

‚Chcieliśmy absolutnie utrzymać ideę otwartej przestrzeni, dzięki czemu małe firmy mogą ze sobą współpracować dosłownie po sąsiedzku. Falujący design stołu daje członkom Second Home własny obszar przestrzeni prywatnej, aby mogli oni skoncentrować się na swojej pracy, zachowując przy tym poczucie wspólnoty’ – tłumaczy architekt Lucia Cano.
Właściciele Second Home twierdzą również, że jest to jeden z największych zielonych budynków w Europie wykorzystujący ogrzewanie i chłodzenie podłogowe, zamiast klimatyzacji.
‚Innym wielkim celem było zmniejszenie zużycia energii w budynku. Pracując z jednym z najlepszych inżynierów w tej dziedzinie, Adamem Ritchie’m, udało nam się wyeliminować system klimatyzacji i stworzyć system podłogowy z naturalną wentylacją’ – wyjaśnia Cano.

fot. www.dezeen.com

‚Wchodząc do naszego budynku widzisz tylko rośliny, nawet jeśli między nimi rozlokowanych jest 250 krzeseł, 100 lamp i 250 pracujących osób. Uzyskaliśmy coś czego nie da się znaleźć w innych tego typu miejscach – większe poczucie prywatności, z jednoczesnym polepszeniem jakości powietrza.
Przestrzeń Second Home oparta jest na planie litery L. Większą część zajmują stoły z roślinami, czyli część biurowa, oraz druga część, przeznaczona do celów socjalnych. Przestrzeń przeznaczona jest dla różnego typu klientów, począwszy od takich którzy wynajmują miejsca na stałe, po takich którzy wynajmują je dosłownie na godziny.

fot. www.dezeen.com

A co Wy myślicie o takim wnętrzu? Chcielibyście pracować w takim biurze?

fot. www.dezeen.com