Wilczomlecz palczasty – Euphorbia tirucalli

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny wilczomleczowatych, naturalnie występujący na terenie południowej Afryki. Wilczomlecz ma silnie rozgałęzione cienkie, wałeczkowate pędy, które z czasem drewnieją. Na czubkach pędów pojawiają się drobne (do 2,5 cm długości), lancetowate listki, które dość szybko opadają. W mieszkaniu wilczomlecz ten może osiągnąć wysokość 1 metra, natomiast w naturze jego wysokość to nawet 10 metrów. Wilczomlecz jest sukulentem. Kwitnie rzadko, na wiosnę, typowymi kwiatami dla wilczomleczowatych zebranymi na końcach pędów.

STANOWISKOSTANOWISKO

Stanowisko, jak dla każdego sukulenta, powinno być bardzo dobrze nasłonecznione. Idealną temperaturą będzie temperatura pokojowa.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Roślinę podlewamy dopiero gdy wierzchnia warstwa gleby wyschnie. W okresie zimowym, ograniczamy je do minimum.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Zabieg wykonujemy od marca do września co dwa tygodnie. Korzystamy z nawozu przeznaczonego dla sukulentów i kaktusów.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Przesadzamy tylko młode rośliny, co roku. Z czasem zabieg wykonujemy co 2-3 lata, lub wymieniamy tylko górną warstwę podłoża. Gleba dla tego wilczomlecza powinno być przepuszczalne z dodatkiem gliny i próchnicy. Podłoże o pH 6,5-7.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki pędowe

Roślina złożona jest z wielu segmentów tworzące pędy. Aby zrobić sadzonkę pędową wystarczy ułamać segment w miejscu łączenia z innym segmentem. Gotową sadzonkę należy oczyścić z wyciekającego mleczka. Po tym zabiegu wsadzamy ją do podłoża o dużej wilgotności i przepuszczalności.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Najpopularniejszymi szkodnikami wilczomlecza są mszyce i przędziorki. Jeśli chodzi o choroby trzeba zwrócić szczególną uwagę na wilgotność podłoża, zbyt duża może powodować zgniliznę korzeniową.

UWAGIUWAGI

Przy wykonywaniu zabiegu przesadzania, rozmnażania lub innego mogącego uszkodzić tkanki rośliny warto zabezpieczyć się i założyć rękawiczki. Sok wydobywający się z ran jest trujący i może powodować podrażnienia skóry i oczu.

 

Źródła:
1. www.kwiaty-ogrody.pl
2. www.swiatroslin.eu
3. www.rosliny-doniczkowe-i-ozdobne-poradnik.blogspot.com
4. fot. www.truffaut.com