Cantedeskia – Zantedeschia

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Rodzaj rośliny z rodziny obrazkowatych, naturalnie występujący w środkowej Afryce. Liście cantedeskii są duże, osadzonych na prostych ogonkach, zielone i zazwyczaj nakrapiane. Jej dekoracyjnym elementem są kwiaty otoczone pochwami kwiatowymi o kształcie lejka. Bulwy, z których wyrastają liście i kwiaty, są poziomo spłaszczone i przypominają nieregularny dysk. Kwiatostany są zwykle białe, jednak występują również w kolorze różowym, bordowym, żółtym i pomarańczowym. Roślina osiąga wysokość 80 cm.

STANOWISKOSTANOWISKO

Cantedeskia wymaga stanowiska jasnego, ale nie bezpośrednio narażającego na poparzenia słoneczne. Ważnym przy uprawie tej rośliny jest robienie wszystkiego by obniżyć temperaturę ziemi, ale nie podlewać zimną wodą. Przy wzroście temperatury podłoża powyżej 24°C ilość kwiatów, ich wielkość i długość kwitnienia znacznie spada. Od lutego do maja należy trzymać ją w temperaturze 13-16°C. W kolejnych miesiącach optymalną temperaturą będzie ta zbliżona do 20°C. Aby jeszcze bardziej polepszyć warunki możemy pokusić się o zmienianie temperatury między dniem (18-24°C), a nocą (12-18°C) co może być bardzo kłopotliwe w uprawie amatorskiej na parapecie.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

W okresie kwitnienia (zazwyczaj od marca do maja) należy dostarczać jej dużo wody. Roślinę można również spryskiwać, pomijając jednak przy tym kwiatostany. Wskazane jest, aby na podstawce doniczki znajdowała się woda, co stwarza cantedeskii warunki podobne do jej naturalnego środowiska. Po skończeniu kwitnienia stopniowo ograniczamy podlewanie rośliny, a w okresie od czerwca do sierpnia w ogóle nie podlewamy. Jest to tzw. okres spoczynku. Podlewanie wznawiamy w lutym-marcu.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Po około miesiącu od rozpoczęcia wzrostu przystępujemy do zasilania rośliny. Możemy w tym okresie używać zwykłych standardowych nawozów. Jednak po pojawieniu się pąka przechodzimy na nawożenie nawozami zawierającymi podwyższoną dawkę potasu np. nawóz dla roślin kwitnących. Nawożenie kontynuujemy aż do pierwszych oznak zasychania liści. Zabieg wykonujemy co dwa tygodnie dawką zalecaną na opakowaniu. Nie należy stosować nawozów o przedłużonym działaniu, ponieważ zawierają one azot w postaci amonowej, który jest szkodliwy dla tego rodzaju roślin.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Co roku, pod koniec sierpnia lub we wrześniu przesadzamy roślinę. Kłącza umieszczamy na głębokości 5-8 cm. Kalie lubią mieć stale wilgotne podłoże, ale nadmiar wody szczególnie w dolnych partiach doniczki jest powodem chorób grzybowych. Dlatego obowiązkowo na dnie donicy musi znaleźć się warstwa drenażowa. Podłoże standardowe mieszamy z co najmniej 1/3 objętości wermikulitu, drobnej kory, drobnego grysu akwarystycznego lub z perlitem. Doniczkę z rośliną stawiamy w jasnym miejscu i podlewamy tak, aby ziemia była tylko lekko wilgotna. Jeśli chodzi o wybór donicy to nie może to być pojemnik w formie ‚misy’. Bulwa może zwiększyć swoją objętość nawet dwukrotnie, dlatego wybieramy o wiele większe donice niż w poprzednim sezonie.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – podział bulw
Podczas jesiennego przesadzania dzielimy bulwy.

Sposób 2 – wysiew nasion
Sposób stosowany wyłącznie przez hobbystów.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Z chorób grzybowych najszerzej spotykaną jest mokra zgnilizna kłączy. Występuje w trakcie wegetacji. Prawie równocześnie pojawia się żółknięcie liści od szczytu (nie mylić z zamieraniem liści jesienią) i mokra, nieprzyjemnie pachnąca zgnilizna u podstawy liści.
Kolejną chorobą jest zaraza Zantedeschii. Przy wilgotniejszym powietrzu może pojawić się szarawy nalot pleśni.
Na hybrydach dość często pojawia się pierścieniowa plamistość jest to choroba wirusowa objawiająca się wyraźnie odgraniczonymi jasnymi plamami i smugami. Liście z czasem mogą ulec ulegają deformacji podobnie jak pęd kwiatowy i sam kwiatostan.
Ze szkodników najczęściej występują wciornastki i mszyce.

UWAGIUWAGI

Wszystkie prace pielęgnacyjne warto przeprowadzać w rękawiczkach, ponieważ cała roślina jest trująca.

Najpopularniejsze odmiany:
‘Albomaculata’ – białe kwiaty,
‘Captain Tendens’ – żółte kwiaty,
‘Black Magic’ – żółte kwiaty,
‘Crystal Blush’ – różowe kwiaty,
‘Captain Romance’ – różowe kwiaty,
‘Auckland’ – różowe kwiaty,
‘Cameo’ – łososiowe kwiaty,
‘San Remo’ – pomarańczowe kwiaty,
‘Schwarzwalder’ – ciemnobordowe kwiaty,
‘Black Star’ – ciemnobordowe kwiaty,
‘Scarlet Pimpernel’ – czerwone kwiaty,
‘Green Goddess’ – biało-zielone kwiaty,
‘Mango’ – żółto-pomarańczowe kwiaty,
‘Picasso’ – fioletowo-białe kwiaty.

 

Źródła:
1. www.wymarzonyogrod.pl
2. www.naradka.wordpress.com
3. www.budujesz.info
4. www.mojafirma.infor.pl
5. fot. – www.tapetus.pl