Jukka Gwatemalska – Yucca guatemalensis

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny agawowatych, naturalnie występujący na obszarze Ameryki Środkowej. Jukki uprawiane są najczęściej w formie piennej (choć bywają też bezłodygowe), z której wyrastają pióropusze sztywnych, zwykle ciemnozielonych liści, na ogół zakończone ostrym kolcem. U wielu roślin brzegi liści pokrywają delikatne, poskręcane włókienka. Jukka może wyrosnąć nawet na 2-3 m, więc warto wcześniej pomyśleć, czy mamy na tyle miejsca w mieszkaniu. W mieszkaniach nie zakwita.

STANOWISKOSTANOWISKO

Jukka do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje dużej ilości światła. Im widniejsze stanowisko tym lepsze. W miesiącach letnich, dobrze jest wystawić roślinę do ogrodu. W lecie idealną temperaturą dla wzrostu jest temperatura pokojowa, w miesiącach zimowych przenosimy roślinę do pomieszczenia o temperaturze około 15°C. Ważne, żeby temperatura nie spadł nigdy poniżej 10°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

W lecie juka powinna być obficie podlewana (jeśli stoi w ogrodzie) lub umiarkowanie (jeśli jest we wnętrzu). Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Zimą należy podlewać tylko tyle, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcie podłoża w doniczce. Na pewno nie wolno przelewać rośliny, ponieważ skutkuje to gniciem korzeni. Zdecydowanie bardziej woli niedostatek wody, niż jej nadmiar. Warto co kilka dni zraszać liście letnią, miękką wodą, szczególnie latem. Pamiętajmy również o oczyszczeniu liści z kurzu mokrą szmatką.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nawozimy wiosną i latem co dwa tygodnie nawozem wieloskładnikowym (najlepiej płynnym) dla roślin ozdobnych z liści. Jukka nie lubi nawożenia dolistnego. Na okres jesieni i zimy zaprzestajemy nawożenia.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Młodą jukkę przesadza się co roku, natomiast starszą co 3-4 lata. Zmieniamy donicę na taką o jeden rozmiar większy. Dużym egzemplarzom wystarczy wymienić górna warstwę ziemi w doniczce. Roślinę sadzimy w podłożu uniwersalnym lub specjalnym przeznaczonym dla juk, dracen i palm. Bardzo ważny jest drenaż na dnie donicy.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – odrosty pędowe
Na sadzonki nadają się tylko zielone części rośliny. Pobrany fragment rośliny zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy do przepuszczalnego podłoża. Ważne jest aby temperatura podłoża była bliska temperaturze powietrza. Możliwe jest również ukorzenianie w wodzie, ale również konieczne jest zapewnienie wysokiej temperatury.

Sposób 2 – sadzonki pędowe
Gdy nasza roślina jest już zbyt wysoka i chcemy ją skrócić, możemy wykorzystać odcięty fragment pędu do zrobienia sadzonek. Zdrewniałą część pędu tniemy na fragmenty nie krótsze niż 10 cm, ważne żeby fragment zawierał przynajmniej jedno oczko. Górną ranę sadzonki zabezpieczamy np. funabenem. Czekamy aż dolna rana wyschnie. Następnie zanurzamy w ukorzeniaczu dla sadzonek zdrewniałych i sadzimy w perlicie.

Sposób 3 – wysiew nasion
W przypadku rozmnażania przez wysiew nasion, konieczne jest zapewnienie wysokiej temperatury podłoża ok. 25°C i wysokiej wilgotności powietrza dla wolno rosnących siewek. Jednak mimo to z siewu nie otrzymamy tak okazałego pnia jak te sprowadzane zza granicy.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Najpopularniejszymi szkodnikami są przędziorki, tarczniki i wełnowce. Przyczyną pojawiania się chorób u juk jest ich nadmierne przelewanie rośliny.

UWAGIUWAGI

Nie należy stosować środków do nabłyszczania.

 

Źródła:
1. www.zielonyogrodek.pl
2. www.rosliny.urzadzamy.pl
3. www.budujesz.info
4. www.naradka.wordpress.com
5. fot. www.ikea.com