Zielona wioska przyszłości

Pierwsza wioska na świecie, zdolna do produkcji własnej energii, wody i żywności, jest właśnie budowana w Almere, w Holandii. Inicjatywa pod nazwą RegenVillages ma na celu znalezienie rozwiązania na problemy, które pojawią się w najbliższej przyszłości m.in.: rosnącej populacji, zmian klimatu oraz kończących się zasobów. Ważną rolę w projekcie odgrywają zielone ściany.

fot. www.upliftconnect.com

Przyszłość…

Do 2050 roku na Ziemi będzie żyło blisko 10 miliardów ludzi. W rezultacie potrzebne będą rozwiązania w budownictwie i planowaniu przestrzenią, które zapewnią czystą wodę, źródło zdrowej żywności, bezpieczne usuwanie odpadów i dostęp do kurczących się niezabudowanych powierzchni.

fot. www.upliftconnect.com

Wioska przyszłości będzie zbudowana z wielu domów-szklarni, które pozwolą mieszkańcom uprawiać żywność i przetwarzać odpady. Niektóre ze szklarni będą wyposażone w wertykalne pola uprawne, a wszystko po to żeby zaoszczędzić tak drogocenną przestrzeń. Oczywiście będzie można tam znaleźć również tradycyjne ogrody i sezonowe pola uprawne, zintegrowane z budynkami.
Odpady wytwarzane przez mieszkańców będą recyklingowane i wykorzystywane do żywienia zwierząt gospodarczych oraz hodowli owadów. Te z kolei będą źródłem pożywienia dla ryb, których odpady będą wykorzystywane do nawożenia roślin. To co pozostanie po roślinach wyląduje ostatecznie w ogrodach zewnętrznych z których mieszkańcy będą czerpali żywność.

fot. www.upliftconnect.com

Zgodnie z obliczeniami RenGen, w ciągu roku te zaawansowane technologicznie systemy do uprawy warzyw i owoców będą mogły wyprodukować ponad 10 razy więcej żywności, przy użyciu tej samej przestrzeni co obecnie, ale redukując zużycie wody o 90%.
Panele słoneczne i inne rozwiązania dostarczające energię ze źródeł odnawialnych będą standardem. Obsługa systemów, uprawianie pionowych ogrodów oraz opieka nad zwierzętami hodowlanymi będzie zadaniem mieszkańców wioski.

fot. www.upliftconnect.com

…zaczyna się dziś!

W tym roku w Holandii powstanie 100 domów pilotażowych. Jeśli projekt okaże się sukcesem, ReGen ma nadzieję uruchomić kilka innych wiosek pilotażowych w takich krajach jak Szwecja, Dania, Norwegia, Niemcy, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także w krajach na kontynencie afrykańskim.
Założyciel firmy ReGen Villages, James Ehrlich, spędził lata na projektowaniu gier wideo i wyobrażaniu sobie światów, które mają sens. Zainspirowany niepokojącymi statystykami dotyczącymi zmiany klimatu i niepewnej przyszłości kolejnych pokoleń, poświęcił się tworzeniu wioski przyszłości.

Jak myślicie, czy tak będą wyglądały wsie za ponad 30 lat?

Tags: