Rozwiązanie które usamodzielni Twoją roślinę doniczkową

Dzisiaj ponownie zagłębimy się w świat donic i nietypowych oraz niestandardowych rozwiązań jakie dostarczają nam co jakiś czas producenci. Inteligentna donica – droga, nie każdy potrafi ją obsługiwać, a poza tym jest kolejnym urządzeniem elektrycznym które trzeba podpiąć do gniazdka. A gdyby tak pozostawić roślinie ‚wolną rękę’ i pozwolić jej samej decydować kiedy i ile wody potrzebuje?

fot. www.dezeen.com

Z podobnego założenia wyszli twórcy z firmy Pikaplant, którzy stworzyli ‚Pikaplant Tableau’. Cały system opiera się na trzech podstawowych elementach: podstawki, zbiornika na wodę oraz doniczki/doniczek. A co najważniejsze wszystko działa bez udziału elektryczności.

fot. www.dezeen.com

Proces pobierania wody opiera się na zasadzie nasiąkania i wysychania materiału w podstawce. Kluczem jest zawór znajdujący się pod rezerwuarem wody.

fot. www.dezeen.com

Ten analogowy system integruje czujnik wilgotności i siłownik – gdy podstawka zawiera pewną ilość wody, blokuje jej przepływ. Kiedy roślina wchłonęły całą wodę i podstawka jest sucha przez kilka dni, zawór otwiera się, a woda ponownie spływa ze zbiornika’ – tłumaczy twórca ‚Tableau’, Daniel Sutjahjo.

fot. www.dezeen.com

Szklany zbiornik jest w stanie pomieścić ponad pół litra wody.

fot. www.dezeen.com

Tableau nie jest jedynym produktem holenderskiej firmy. Jeszcze wcześniej został zaprezentowany ‚Jar’, czyli wszystkim doskonale już znane zamknięte terrarium z własnym mikroklimatem pod szkłem.

fot. www.dezeen.com

Specjalnie wyselekcjonowane rośliny są w stanie ponownie wykorzystywać wodę w zamkniętym ekosystemie nawet ponad rok.

Oprócz dwóch mniejszych produktów powstał również ‚Pikaplant One’ – regał na rośliny.

fot. www.dezeen.com

‚One’ działa na podobnej zasadzie co Tableau, jednak jest w stanie pomieścić o wiele większą ilość donic. Składa się ze zbiornika zlokalizowanego na samej górze konstrukcji oraz trzech półek na donice.

fot. www.dezeen.com

Pikaplant zaprezentował jakiś czas temu Tableau na Kickstarterze, gdzie odniósł duży sukces. Obecnie można zamówić ich produkt na stronie pikaplant.com. Koszt to około 180 €.

fot. www.dezeen.com

Moim zdaniem jest to idealne rozwiązanie, gdy często wyjeżdżamy i pozostawiamy w mieszkaniu kwiaty bez opieki. Co myślicie o tym produkcie?

 

Tags: