Frizea – Vriesea

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Rodzaj roślin z rodziny bromeliowatych naturalnie występujący w tropikalnych lasach Ameryki Środowej i Południowej. Jest epifitem, czyli rośnie na innych roślinach. Frizea tworzy rozetę, ze środka której wyrasta pęd kwiatostanowy, jaskrawo zabarwiony, składający się ze ściśle ułożonych przykwiatków (przypomina wyglądem kłos). Między nimi ukazują się drobne, żółte kwiaty. Liście są sztywne, ciemnozielone z brunatnymi poprzecznymi paskami, mają gładki brzeg. Jak każda roślina z rodziny bromeliowatych po kwitnieniu zamiera, ale przed tym tworzy młode odrosty. Właściwie pielęgnowane rośliny zakwitają wiosną lub latem, a ich kwiaty utrzymują się ponad miesiąc.

STANOWISKOSTANOWISKO

Frizea dobrze rośnie na stanowisku jasnym i słonecznym, ale światło powinno być rozproszone. W okresie letnim temperatura powinna wynosić ok. 20-24°C, zimą może być nieco niższa 18-20°C. Nigdy nie powinna spaść poniżej 15°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Podlewamy miękką, letnią wodą – latem 3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy w tygodniu, tak aby podłoże zawsze było lekko wilgotne, ale nie mokre. Wodę wlewamy także do środka rozety (w tzw. lejek) do poziomu 2-3 cm i co 3 tygodnie wymieniamy. Nie wlewamy wody w okresie, gdy z rozety wyrasta kwiatostan (ponieważ w wodzie gnije) oraz jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż 18°C. Frizea lubi zraszanie.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Frizeę nawozimy wiosną i latem co dwa tygodnie, połową zalecanej dawki z opakowania nawozu. Najlepszy będzie płynny nawóz dla pokojowych roślin kwitnących.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Frizeę przesadzamy dopiero gdy obecna donica jest za mała. Najczęściej jednak przesadzamy dopiero po kwitnieniu, przy dzieleniu i rozmnażaniu rośliny. Sadzimy je do doniczek z lekką, przepuszczalną ziemią torfową z domieszką piasku. Na dno doniczki konieczne jest wsypanie warstwy drenażu. Po przesadzeniu bardzo ważne jest utrzymanie wysokiej temperatury (ok. 25°C) i wilgotności przez około miesiąc.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – odrosty

Najłatwiejszy sposób rozmnażania frizei. Tuż przed kwitnieniem rośliny matecznej pojawiają się odrosty. Zaraz po kwitnieniu roślina-matka zamiera i to czas w którym można dokonać podziału, ale dopiero wtedy, gdy osiągną połowę wielkości rośliny dorosłej. Młode odrosty muszą mieć własne korzenie. Po przesadzeniu młode rośliny powinny zakwitnąć po około 4 latach

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Objawem choroby u frizei jest gnicie kwiatostanu. To znak, że roślina ma w lejku za dużo wody. Frizeę mogą zaatakować również przędziorki. Oznaką ich pojawienia się jest pajęczynka na spodzie liści.

UWAGIUWAGI

Do najpopularniejszych gatunków rodzaju frizea należą:

’Frizea łódeczkowata' (Vriesea carinata) – kwiaty żółtoczerwone, liście jasnozielone,
’Frizea lśniąca' (Vriesea splendens) – posiada kłosy kwiatowe w kolorze intensywnej czerwieni ze schowanymi w ich wnętrzu żółtymi kwiatami właściwymi, zielone liście tego gatunku zdobią poprzeczne, nieregularne pasy w kolorze brązowobordowym,
’Frizea fosteriana' (Vriesea fosteriana) – to jedna z najładniejszych frizeii, posiadająca pięknie, paskowane liście w kolorach bordowo-biało-zielonym, zakwita żółtym kłosem z czerwonymi końcówkami. Ta frizea posiada ciekawą odmianę 'Red Chestnut', o różowoczerwonym zabarwieniu środkowej części rozety liściowej.

 

Źródła:
1. www.wymarzonyogrod.pl
2. www.rosliny.urzadzamy.pl
3. www.budujesz.info
4. www.mojafirma.infor.pl
5. fot. – www.kentsbromeliad.com