Najpopularniejsze szkodniki w naszych domach – mszyca

OPIS

Gatunek owada z rodziny mszycowatych, osiągający od 2 do 5 mm długości. Ma okrągławe lub wydłużone ciało ze szpiczasto zakończonym odwłokiem. W zależności od gatunku owady mogą być koloru kremowego, zielonego, żółtego, pomarańczowego lub czarnego. W różnych fazach rozwoju mogą posiadać skrzydła lub nie. Młode mszyce nie różnią się wyglądem od osobników dorosłych, są tylko mniejsze. Mszyce występują zawsze w licznych koloniach. Żerują (wysysają soki) najczęściej na najmłodszych pędach, na liściach lub pąkach kwiatowych. W ciągu jednego sezonu jedna mszyca wydaje kilka lub kilkanaście pokoleń, w każdym po kilkadziesiąt osobników.

PRZYCZYNY POJAWIENIA SIĘ SZKODNIKA

  1. Głównym powodem pojawienia się mszycy jest ich obecność na innych roślinach bądź chwastach znajdujących się w niedalekiej odległości – szkodnik zmienia miejsce żerowania.
  2. Osłabienie rośliny –  zdrowe i silne rośliny są bardziej odporne na żerowanie mszyc, te chore stają się łatwym łupem dla całej kolonii
  3. Przenawożenie azotem – duże stężenie tego pierwiastka przyciąga mszyce jak magnes

ZAPOBIEGANIE

W większości przypadków przed pojawieniem się mszycy na roślinach doniczkowych, pojawiają się one w naszym ogrodzie lub najbliższym otoczeniu. Nie zwalczając ich na zewnątrz pozwalamy im się rozprzestrzeniać, czego efektem może być ich wizyta na naszych parapetach. Latem wystawiamy niektóre gatunki roślin pokojowych na balkon, czy do ogrodu. Wtedy rośliny są narażone najbardziej. Warto również zadbać o to, by kwiaty miały zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Słabsze okazy szybko stają się miejscem żerowania mszyc. Jeśli zauważymy pojawienie się mszycy na roślinie, należy ją jak najszybciej odseparować od pozostałych. Zapobiegniemy przeniesieniu się szkodnika na inne rośliny co jest bardzo łatwe patrząc na ilość osobników pojawiających się w jednym pokoleniu. Od czasu do czasu warto zrobić prysznic naszym roślinom – mszyce bardzo nie lubią dużej wilgotności.

OBJAWY

W wyniku żerowania mszyc rośliny są bardzo osłabione. Szkodniki wysysają soki z roślin, wydzielając przy tym spadź – lepką substancję oklejającą roślinę, na której często pojawiają się czarne grzyby sadzakowe – szpecą one roślinę, utrudniając jej jednocześnie proces fotosyntezy. Przy dużej liczebności mszyc zaatakowane rośliny więdną lub deformują się najmłodsze pędy i liście (skręcają się), a w skrajnych przypadkach zamierają całe rośliny. Są także gatunki mszyc, które żerują na szyjce korzeniowej, a nawet na korzeniach, jednak rzadko się pojawiają. Mszyce oprócz uszkodzeń powodowanych na roślinach mogą także przenosić różne choroby wirusowe.

ZWALCZANIE

Metody naturalne
Jeżeli nie chcemy używać środków chemicznych, możemy wykorzystać powszechnie dostępne w sklepach ogrodniczych biopreparaty. Są to środki ochrony roślin, których substancja czynna jest pochodzenia naturalnego. Używanie tego typu środków jest bezpieczne nawet w mieszkaniu, ze względu na małą toksyczność. Możemy pozbyć się mszyc z kwiatów doniczkowych także dzięki zastosowaniu, przyrządzonych samodzielnie, preparatów roślinnych. Preparaty te posiadają właściwości nie tylko owadobójcze, ale również odstraszające potencjalne szkodniki. Do pozbycia się mszyc z kwiatów doniczkowych stosuje się wyciągi i wywary z cebuli, czosnku, mniszka lekarskiego lub pokrzywy. Popularnym sposobem w ogrodnictwie jest również oprysk szarym mydłem/mydłem potasowym.

Metody chemiczne
Jeśli metody naturalne okażą się nieskuteczne lub populacja rozrosła się na tyle, że nie jesteśmy w stanie jej opanować, wtedy warto skorzystać ze środków chemicznych. Zabieg należy wykonywać na wolnym powietrzu, w dni pochmurne i bezwietrzne. Wadą tej metody jest toksyczność i koszty, natomiast zaletą duża skuteczność. Ważne aby stosować dawki sugerowane na opakowaniu preparatu.

Źródła:
1. www.zielonyogrodek.pl
2. www.poradnikogrodniczy.pl
3. www.mojpieknyogrod.pl
4. fot. – Piotr Krawczyk (www.garru.flog.pl)

Tags: