Najpopularniejsze szkodniki w naszych domach – przędziorek

OPIS

Gatunek roztocza z rodziny przędziorkowatych osiągających zaledwie 0,3-1 mm długości. Jego wydłużone, owalne ciało w sezonie wegetacyjnym ma kolor żółto-zielony, natomiast zimą jest czerwono-pomarańczowe. Ciało jest często półprzeźroczyste i pokryte wyraźnymi plamami po bokach. Roztocz posiada także cztery pary odnóży oraz nieliczne, delikatne włoski, pokrywające całe ciało. Wszystkie przędziorki żerują w podobny sposób – wysysając z roślin soki. W odpowiednich warunkach przędziorki są w stanie wydać 4-5 pokoleń w ciągu roku.

PRZYCZYNY POJAWIENIA SIĘ SZKODNIKA

  1. Pojawieniu się przędziorka na roślinach sprzyja wysoka temperatura oraz suche powietrze. Idealne warunki do jego rozwoju panują podczas suchego, ciepłego lata oraz w okresie grzewczym. Warto instalować filtry powietrza lub zwiększać wilgotność w pomieszczeniu domowymi sposobami. Przydatne będzie także regularne wietrzenie.
  2. Przędziorki atakują w szczególności rośliny osłabione i rosnące w niekorzystnych warunkach. Roślinom należy zapewnić odpowiednie oświetlenie, podłoże i prawidłowo przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne.
  3. Kolejną przyczyną jest brak zraszania. Wiele gatunków roślin doniczkowych pozytywnie reaguje na ten zabieg – szczególnie te, które w naturalnym środowisku występują w tropikalnych lasach deszczowych. Brak regularnego zraszania pośrednio wpływa na zwiększenie efektu suchego powietrza.
  4. Przenawożenie roślin. Zbytnia gorliwość w nawożeniu, szczególnie azotem, nie popłaca. Dochodzi wtedy do zasolenia podłoża a wybujałe, cienkie i delikatne zielone części roślin są bardziej narażone na atak szkodników

ZAPOBIEGANIE

Przędziorki nie lubią wilgoci w otoczeniu. Dlatego wśród doniczek warto umieścić podstawki z wodą. Jest to szczególnie istotne, w okresie grzewczym, w którym grzejniki skutecznie osuszają powietrze, tworząc dobre warunki do rozmnażania przędziorka. Warto co jakiś czas dokładnie zlać rośliny strumieniem wody (wcześniej owijając folią bryłę korzeniową w doniczce). Po takim zabiegu możemy przykryć nadziemną część rośliny folią i zostawić tak na kilka dni. W tym czasie wytworzy się bardzo duża wilgotność, która powinna poradzić sobie z dorosłymi osobnikami. Pomocniczo wśród roślin warto umieścić doniczki z lawendą. Olejkom eterycznym lawendy przypisuje się właściwości odstraszające przędziorki. Nawet jeżeli nie pomoże, to będzie pięknie wyglądać i pachnieć :) Warto również zwrócić uwagę na stan roślin jakie kupujemy, może się zdarzyć przyniesiemy do domu już zainfekowaną roślinę.

OBJAWY

Przędziorki nie są widoczne gołym okiem, zatem do identyfikacji warto stosować mikroskop lub lupę o dużym powiększeniu (x30). Z reguły jaja, larwy i osobniki dorosłe możemy zaobserwować na spodniej stronie liścia. Pod mikroskopem na liściu można zauważyć liczne srebrne punkciki – ślady po żerowaniu. W późniejszym okresie infekcji, na spodniej stronie liści, wokół pąków oraz w kątach ogonków liściowych można dostrzec delikatną, gęstą pajęczynkę, którą owady tworzą, by chronić się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz drapieżnikami.

ZWALCZANIE

Metody naturalne
Skuteczny może okazać się naturalny wróg przędziorka – dobroczynek szklarniowy, który z upodobaniem zajada się zarówno dorosłymi owadami jak i ich larwami oraz jajami. Jest to metoda często stosowana w szklarniach. Jeśli chodzi o użytek domowy to skuteczną metodą jest oprysk preparatami na bazie roślin np. gnojówką (z pokrywy, skrzypu lub piołunu), wyciągiem lub wywarem (z czosnku, liści pomidora, cebuli, mniszka lekarskiego). W każdym wypadku dodatkowym zabiegiem ograniczającym liczebność owadów, jest częste zraszanie roślin.

Metody chemiczne
Kiedy jednak mimo profilaktyki, populacja przędziorka chmielowca na roślinach uprawnych stanie się niebezpiecznie duża, konieczne może być zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin (insektycydów lub preparatów przeznaczonych do zwalczania roztoczy – akarcydów). Należy też zwrócić uwagę, na które stadia rozwojowe środek jest przeznaczony, gdyż czasami może niszczyć wyłącznie formy dorosłe, nie rąbiąc krzywdy larwom ani jajom. Warto też używać preparatów zamiennie lub łączyć ze sobą dwa różne środki, gdyż szkodnik szybko uodparnia się na jeden rodzaj preparatu.

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.ilovebonsai.pl
3. www.naradka.wordpress.com
4. www.wymarzonyogrod.pl
5. fot – (wikipedia.org, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Tags: