Oleander – Nerium oleander

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny toinowatych, naturalnie występujący na obszarze państw śródziemnomorskich, po daleki wschód. Oleander zwykle tworzy duże, rozłożyste krzewy, dorastające nawet do 5 m. Oleandry mają długie, lśniące liście (około 15 cm długości i około 3 cm szerokości) i zakwitają pachnącymi, niedużymi kwiatami, zebranymi w okazałe, baldachowate kwiatostany. Okres kwitnienia jest bardzo długi, ponieważ trwa od późnej wiosny, aż do jesieni. Trwałość kwiatów sięga kilku tygodni. Najczęściej można spotkać okazy zakwitające na różowo lub biało, a niekiedy również łososiowo i żółto. W zależności od odmiany mogą to być kwiaty pełne lub pojedyncze.

STANOWISKOSTANOWISKO

Oleander wymaga bardzo jasnego stanowiska. Najlepszym rozwiązaniem jest parapet południowy lub miejsce gdzie będzie trafiało jak najwięcej promieni słonecznych. W okresie od maja do wrześnie dobrze jest wystawić roślinę do ogrodu, gdzie otrzyma najwięcej światła jak to tylko możliwe. Jeśli nie zapewnimy odpowiedniej ilości promieni słonecznych, oleander zacznie zrzucać liście oraz pąki kwiatowe. W okresie od wiosny do jesieni dobrą temperaturą dla tej rośliny jest temperatura pokojowa. Bez problemu poradzi sobie na zewnątrz. Do pomieszczenia oleander powinien wrócić przed przymrozkami. Trzymamy w chłodnym miejscu (najlepiej w temperaturze 2-8°C). Natomiast pobyt zimą w ciepłym mieszkaniu osłabia późniejsze kwitnienie.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Oleander wymaga stale lekko wilgotnego podłoża. W przypadku dłuższego braku dostępnej wilgoci w korzeniach, zrzuca liście. Roślinę możemy podlewać do podstawki, stojąca w niej woda nie przeszkadza, a jest wręcz wskazana. Ważne, aby woda którą podlewamy miała temperaturę pokojową. Natomiast oleander nie lubi deszczu i zraszania. Z łatwością poradzi sobie z suchym powietrzem. To w okresie letnim. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie do momentu, aż podłoże lekko przeschnie. Nie zalewamy podstawki.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Oleandra nawozimy, w okresie od wiosny do jesieni, w tygodniowych odstępach, najlepiej płynnym nawozem wieloskładnikowym. Wskazany jest nawóz o zwiększonej ilości azotu.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Młode okazy przesadzamy co 2-3 lata do donicy o 2 rozmiary większej. W przypadku roślin starszych w zupełności wystarczy wymiana górnej warstwy podłoża. Idealnym podłożem dla oleandra jest żyzne i lekkie podłoże np. podłoże dla palm. Odczyn zbliżony do obojętnego tzn. pH 6,7-7,2.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki pędowe

Jest to najlepszy i najłatwiejszy sposób rozmnażania oleandrów. W okresie wiosennym pobieramy pół zdrewniały pęd o długości mniej więcej 8-10 cm. W dolnej części pozbawiamy sadzonkę liści. Pęd ukorzenia się dobrze zarówno w wodzie jak i w podłożu do ukorzeniania. Ważne aby zapewnić dużą ilość światła, wilgoci i temperaturę w okolicach 25°C. Po około miesiącu powinny pojawić się korzenie, a to znak że można wsadzić młodą roślinę do podłoża właściwego. Mogą zakwitnąć nawet w tym samym sezonie!

Sposób 2 – wysiew nasion

Sposób o wiele bardziej czasochłonny. Rośliny z nasion potrzebują zdecydowanie więcej czasu, aby zakwitnąć. W dodatku roślina jaką otrzymamy będzie inna niż roślina mateczna.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Oleandry często padają ofiarą tarczników i wełnowców.

UWAGIUWAGI

Młodym egzemplarzom warto wiosną przycinać wierzchołki pędów. Zabieg ten opóźnia kwitnienie, ale powoduje, że oleander tworzy sporo rozgałęzień, dzięki czemu później obficiej kwitnie. Odcięte pędy mogą posłużyć nam jako sadzonki.

Najpopularniejsze odmiany:

‚Splendens’ – jasnoróżowe kwiaty pełne
‚Grandiflora’ – ciemnoróżowe kwiaty pełne
‚Monica’ – białe kwiaty pojedyncze
‚Punctatum’ – jasnoróżowe kwiaty pojedyncze
‚Variegata’ – liście z żółtymi pasami

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.ladnydom.pl
3. fot. www.rosliny-nasiona.pl