The Growroom, czyli ogród wertykalny od Ikei

Czy posiadasz w swoim mieszkaniu mebel z Ikei? Pewnie tak. A czy złożyłeś go sam? Na pewno, to przecież banalnie proste! Teraz możesz sprawdzić swoje umiejętności w składaniu ogrodu! Growroom to pomysł duńskiego studia projektowego Space10. Celem projektu jest wzbudzenie w nas potrzeby uprawiania roślin w przestrzeni miejskiej.

fot. Alona Vibe

Growroom to sferyczna konstrukcja, będąca podstawą ogrodu wertykalnego w którym można uprawiać warzywa, owoce i zioła. ‚Pozwala ludziom uprawiać własne jedzenie – lokalnie, w piękny i samowystarczalny sposób’ – przekonują pomysłodawcy. Sugerując się szybkością rozwoju miast i rosnącą ilością mieszkańców, sferyczny ogród ma być odpowiedzią na kurczące się zapasy świeżej żywności.

fot. Alona Vibe

Space10 pokazało Growroom już w 2016 roku, pierwsza wersja ogrodu przedstawiona została na wystawie Chart Art Fair w Kopenhadze. Konstrukcja zawierała jeszcze metalowe elementy, dzisiaj już ich nie posiada. Projekt obecnie wspierany jest przez markę Ikea.

fot. R. Hjortshoj

Growroom jest też idealnym rozwiązaniem do wnętrza, gdzie bez wychodzenia z domu możesz zrelaksować się wśród zieleni.

fot. Alona Vibe

Co ciekawe, konstrukcji ogrodu nie da się kupić w Ikei, ale musisz zrobić go samemu! W tym wypadku przyda się pomoc stolarza :) Komplet składa się z 17 części sklejki i 500 śrub, a montaż to zaledwie 17 kroków. Informacje o poszczególnych elementach i instrukcję składania ogrodu znajdziesz tutaj.

fot. Niklas Adrian Vindelev

fot. Niklas Adrian Vindelev

fot. Niklas Adrian Vindelev

Wyjątkowy projekt ma pojawić się w przestrzeni miejskiej w Helsinkach, Rio De Janeiro, Taipei oraz San Francisco. Coraz więcej miast jest nim zainteresowanych i chętnie angażuje się w budowanie grow rooms.

fot. Rasmus Hjortshøj

Co myślicie o takiej konstrukcji? Kto z Was skusi się na budowę własnego growroom’u?