Niezwykła donica do uprawy świeżych ziół i warzyw

Na rynku jest wiele donic o różnych właściwościach, np. donica która oczyszcza powietrze, donica która sama wie kiedy podlać roślinę, donica która rośnie wraz z rośliną, a nawet taka która jednocześnie pełni funkcję lampy. Jakiś czas temu prezentowałem Wam również nowy produkt od Ikei opierający się o system hydroponiczny. Dziś przedstawiam Wam Herbie.

fot. www.biokurier.pl

Co to takiego?

Herbie to urządzenie umożliwiające praktycznie całoroczną uprawę dowolnie wybranych przez Ciebie roślin. Konstrukcja składa się z pojemnika, do którego wsadza się rośliny lub nasiona do kiełkowania, oraz ramienia na którym zamontowana jest lampa dostarczająca roślinom odpowiedni zakres światła, potrzebny do prawidłowego wzrostu. Cała konstrukcja wygląda nowocześnie i stabilnie. Herbie zbudowane jest głównie z aluminium oraz polimerów. Dostępnych jest kilka wariantów kolorystycznych.

Jak to działa?

fot. www.tregren.com

Produkt opiera się na systemie hydroponicznym, a przynajmniej tak zapewnia producent. Sam określiłbym go jako system fertygacyjny, skoro jako podłoże wykorzystywana jest substancja organiczna, co w hydroponice nie może się zdarzyć.

W dolnej części pojemnika znajduje się pompa ze zbiornikiem (2l pojemności), która co jakiś czas uzupełnia poziom wody w komorze z roślinami. Jeśli zaczynamy uprawę od nasiona, dostępne jest specjalne podłoże, w postaci kapsułki torfowej, na którym je wysiewamy. Większość roślin kiełkuje w ciągu 7-14 dni a do zbioru są gotowe po 4-6 tygodniach.

Jeśli natomiast chcemy uprawiać większe rośliny, wystarczy umieścić je w komorze.

Jedyne co musimy przez ten czas robić to kontrolować poziom wody z nawozem w głównym zbiorniku. W sumie 15 min w ciągu miesiąca.

Nie musimy się również martwić o rachunki za prąd, ponieważ lampa jest energooszczędna (LED). Szacowany koszt energii zużytej przez Herbie w ciągu jednego dnia to około 10 gr. Ale przecież radość ze świeżych ziół uprawianych w środku zimy jest bezcenna :)

fot. www.domoweogrody.pl

Na rynku dostępna jest również mniejsza wersja Herbie – Genie. Koszt Herbie to około 600 zł, natomiast jego mniejszego odpowiednika, to kwota w okolicach 350 zł.
Co sądzicie o takim produkcie? Jest wart swojej ceny? Dajcie znać w komentarzach.

Tags: