Difenbachia – Dieffenbachia amoena

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych, naturalnie występujący w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Łodygi difenbachii są sztywne, wzniesione, rosną pionowo ku górze. Liście duże, sercowate do lancetowatych, często wielobarwne, osiągają do 25 cm długości. W środowisku naturalnym difenbachia tworzy, wyrastające ze szczytów łodyg, kwiaty okryte pochwami kwiatowymi, charakterystycznymi dla roślin z rodzaju obrazkowatych. W warunkach uprawy w mieszkaniu jednak zdarza się to bardzo rzadko. Jeśli jednak dojdzie do kwitnienia, zalecane jest ich usunięcie ze względu na osłabienie całej rośliny.

STANOWISKOSTANOWISKO

Roślina ta potrzebuje dużo światła ale rozproszonego. Przy zbyt silnym nasłonecznieniu łatwo dochodzi do poparzenia liści, zaś w zbyt ciemnym miejscu jej liście stracą swoje ciekawe wybarwienie, całkowicie zzielenieją. Idealna temperatura dla tej rośliny to przedział między 18°C, a 25°C. W okresie zimowym, dobrze jest zapewnić jej niższą temperaturę, jednak nie może ona spaść poniżej 16°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Jak w przypadku większości roślin ozdobnych w okresie wzrostu (wiosna-jesień) podlewamy tak, aby ziemia była stale wilgotna. Dobrze, żeby między kolejnymi podlewaniami wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschła. Podlewamy wodą miękką lub odstaną. W przypadku difenbachii ważna jest temperatura wody, powinna być letnia, nigdy zimna. W okresie spoczynku (zima) ograniczamy podlewanie. Roślina pochodząca z tropikalnych lasów Ameryki Południowej wymaga od nas zapewnienia jej odpowiedniej wilgotności powietrza. Warto kilka razy w tygodniu spryskać liście wodą, szczególnie jest to ważna gdy temperatura w naszym pomieszczeniu jest wysoka.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

W okresie wzrostu, nawozimy co dwa tygodnie płynnym nawozem dla roślin ozdobnych z liści. W okresie zimowym zaprzestajemy nawożenia.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Difenbachię przesadzamy na wiosnę, gdy bryła korzeniowa wyraźnie wypełni cały pojemnik. Przesadzamy do donicy o dwa rozmiary większej od poprzedniej ze względu na bardzo szybki proces wzrostu rośliny. Na dnie doniczki należy utworzyć warstwę drenażową z kamyków lub keramzytu, a pozostałą część doniczki wypełnić lekką, przepuszczalną ziemią o odczynie pH 5,5 – 6,0. Idealnym podłożem będzie mieszanka ziemi uniwersalnej i torfu ogrodniczego zmieszanych w równych proporcjach.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki wierzchołkowe

Gdy roślina jest już zbyt wysoka, warto w okresie wiosennym nieco ją przyciąć. Z obciętej części wraz z wierzchołkiem możemy zrobić sadzonkę. Sadzonki wierzchołkowe z liśćmi – część łodygi z pióropuszem liści na górze. Ucięte fragmenty ukorzeniamy w wodzie lub w przepuszczalnym i stale wilgotnym podłożu, ważne aby zapewnić stałą temperaturę w okolicy 23°C podczas całego procesu.

Sposób 2 – sadzonki pędowe

Po odmłodzeniu rośliny pozostaje ścięty pęd, który można wykorzystać do powiększenia swojej kolekcji roślin. Długi pęd możemy pociąć na mniejsze fragmenty (z przynajmniej 2 oczkami), które ukorzeniamy w wodzie lub wilgotnym podłożu. Po ukorzenieniu sadzonkę przenosimy do donicy z podłożem przeznaczonym dla difenbachii.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Najczęściej spotykane są: fytoftoroza, zgnilizna podstawy pędu, rizoktonioza, brunatna i pierścieniowa plamistość liści difenbachii oraz szara pleśń. Jeśli chodzi o szkodniki to mogą pojawić się przędziorki, wełnowce, miseczniki oraz mszyce.

UWAGIUWAGI

Sok difenbachii jest trujący, dlatego wszystkie prace pielęgnacyjne warto wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

W przypadku starych okazów, prostym sposobem na ich odmłodzenie jest ścięcie pędu na wysokości około 10-15 cm nad ziemią. Po pewnym czasie roślina wypuści nowe pędy z pąków uśpionych. Ucięty pęd może posłużyć do rozmnażania.

Najpopularniejsze odmiany:

‚Exotica’ – liście ciemnozielone pokryte przebarwieniami w kolorze kremowym i bladozielonym
‚Rudolph Roehrs’ – młode liście kremowobiałe, z czasem pojawiają się na nich bladozielone plamy z zielonymi żyłkami i brzegami
‚Tropic Snow’ – liście kremowobiałe z plamkami wzdłuż unerwienia

 

Źródła:
1. www.poradnikogrodniczy.pl
2. www.ladnydom.pl
3. www.wymarzonyogrod.pl
4. fot. www.truffaut.com