Kliwia – Clivia minimata

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych, naturalnie występujący w Afryce południowej. Roślina składa się z części podziemnej oraz nadziemnej. Część podziemną stanowią grube, mięsiste korzenie, natomiast nadziemną część stanowią skórzaste liście (długości ok. 50 cm), wyrastające parami oraz pęd kwiatostanowy, zakończony kwiatostanem, złożonym z licznych kwiatów. Kwiaty są dzwonkowate, promieniste, pomarańczowoczerwone, średnicy ok. 7 cm, tworzące atrakcyjny baldach. Po przekwitnięciu pojawiają się owocostany, na które składają się czerwonawe jagody (pod dojrzeniu). Kliwie osiągają do około 50-60 cm wysokości.

STANOWISKOSTANOWISKO

Roślina preferuje stanowisko jasne do lekko zacienionego, ale pozbawione padania bezpośrednich promieni słonecznych. Najbardziej odpowiedni jest parapet wschodni i zachodni. Unikamy bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ na takim stanowisku bardzo łatwo o poparzenia. W zbyt zacienionych zakątkach, może być problem z kwitnieniem. Temperatura powietrza nie powinna być zbyt wysoka, a więc w okresie letnim należy zapewnić jej temperaturę na poziomie 15-20°C maksymalnie do około 25°C. Wyższa temperatura skraca długość kwitnienia. W okresie zimowym, kiedy kliwia przechodzi w stan spoczynku, temperaturę należy obniżyć do poziomu około 13°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Od wiosny do końca września obficie podlewamy. Przy podlewaniu należy unikać stojącej wody i wiecznie mokrych korzeni, co jest głównym powodem zamierania roślin. Pod koniec lata ograniczamy podlewanie, gdyż roślina wchodzi w okres spoczynku. Poza wilgotnym podłożem kliwia preferuje także pomieszczenia o podwyższonej wilgotności. W pomieszczeniach zbyt suchych w okresie wzrostu warto zraszać odwapnioną, miękką oraz letnią wodą. Szerokie liście kliwii bardzo szybko pokrywają się kurzem, tak więc dla prawidłowego rozwoju należy je systematycznie oczyszczać lekko wilgotną szmatką.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Jak większość kwiatów doniczkowych, nawozimy ją co dwa tygodnie nawozem wieloskładnikowym do kwiatów ozdobnych, najlepiej w formie płynnej. Od sierpnia zaprzestajemy tej czynności, aż do wiosny.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Młode rośliny przesadzamy co roku, a najlepiej dopiero gdy wypełnią całą donicę systemem korzeniowym. Przesadzamy po przekwitnieniu. Starsze rośliny przesadzamy co 2-3 lata lub wymieniamy wierzchnią warstwę podłoża. Ważne, aby podczas przesadzania uważać na korzenie, które są bardzo kruche. Kliwia lubi ciasne donice, wtedy nie traci energii na rozbudowę systemu korzeniowego. Podłoże dla kliwii powinno być mieszanką na bazie torfu.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – z nasion

Kliwię możemy rozmnożyć generatywnie z nasion uzyskanych z naszej rośliny. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce, które po dojrzeniu przybierają czerwonawą barwę. Nasiona należy wydobyć z owoców i od razu wysiać, gdyż ich trwałość jest bardzo niska. Nasiona wysiewamy do skrzynek wypełnionych przepuszczalnym podłożem (mieszanka torfu z piaskiem).

Sposób 2 – z odrostów

Z czasem, gdy kliwia ma zapewnione dobre warunki siedliskowe wytwarza odrosty. To dobra okazja, żeby rozmnożyć roślinę. Podczas wiosennego przesadzania, delikatnie oddzielamy odrosty od rośliny matecznej. Młoda sadzonka powinna mieć wykształcony system korzeniowy. Wsadzamy go do podłoża przeznaczonego dla tej rośliny.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Najczęstszymi problemami jakie pojawiają się w uprawie kliwii są: czerwona plamistość liści i szkodniki takie jak tarczniki i wełnowce. Choroba pojawia się przy nadmiernej wilgotności, natomiast szkodniki w zbyt ciepłych i suchych pomieszczeniach.

UWAGIUWAGI

Aby roślina zakwitła, konieczne jest przejście przez zimowy okres spoczynku – ograniczone podlewanie i niższa temperatura.

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.mojafirma.infor.pl
3. www.poradnikogrodniczy.pl
4. fot. www.phunulife.vn