Zieleń w galeriach handlowych – podsumowanie

Przez ostatni rok odwiedzałem krakowskie galerie handlowe. Łącznie 11 budynków wielkopowierzchniowych, setki sklepów oraz niezliczona ilość roślin, ale również ich imitacji. Pora na podsumowanie całego cyklu.

Lista najlepszych galerii

Miejsce 11. – Futura Park – 0/10

Futura Park

Galeria totalnie pozbawiona zieleni, a nawet ich imitacji. Pomimo dużej ilości pustych przestrzeni na próżno szukać roślinnych akcentów.

Miejsce 10. – Galeria Bronowice – 1/10

Galeria Bronowice

Najbardziej plastikowa ze wszystkich odwiedzonych przeze mnie galerii handlowych. Wszystkie rośliny jakie znajdziecie w tym budynku są plastikowe, nie licząc kwiaciarni oczywiście.

Miejsce 9. – M1 Kraków – 2/10

M1 Kraków

Galeria z dużymi możliwościami pod względem zieleni, których (mam nadzieję chwilowo) nie wykorzystuje. M1 odwiedziłem w czasie remontu donic w których znajdowały się kiedyś rośliny.

Miejsce 8. – Park handlowy Zakopianka – 3/10

Park handlowy Zakopianka

Galeria o dwóch twarzach. Jedna martwa i bez roślin, druga naturalnie zielona. Zakopianka nie ustrzegła się dużej ‚wtopy’ jaką jest kompozycja w części restauracyjnej.

Miejsce 7. – Solvay Park – 3/10

Solvay Park

Zieleń w tej galerii przypomina tą z naszych szkół podstawowych. Jest zupełnie przypadkowa, niezbyt zadbana, każdy pojemnik jest inny… Pojawiły się również plastikowe okazy roślin.

Miejsce 6. – Galeria Plaza – 4/10

Galeria Plaza

Plaza posiada dosyć dużą ilość żywej flory, jednak jej stan nie jest zbyt dobry. Osobiście kojarzy mi się z więzieniem dla roślin, gdzie fikusy mają tatuaże (są popisane), a zamiokulkasy siedzą w celach (niebyt atrakcyjna stabilizacja roślin).

Miejsce 5. – Galeria Krakowska – 5/10

Galeria Krakowska

Można ją nazwać centrum handlowo-komunikacyjnym. Rośliny dosłownie walczą tutaj o przeżycie, a ich największym zagrożeniem nie są warunki siedliskowe, a ludzie. Zieleń w tym miejscu to połączenie natury i plastiku.

Miejsce 4. – Krokus – 5/10

Krokus

W Krokusie każdy znajdzie coś dla siebie. Jest dużo wielkich okazów żyjących roślin, ale nie zabrakło również imitacji zieleni. Pierścień ze sztucznych aglaonem, czy najbrzydsza kompozycja ze sztucznych roślin w Krakowie to duży minus tej galerii.

Miejsce 3. – Galeria Kazimierz – 5/10

Galeria Kazimierz

Jedna z niewielu galerii w której nie znajdziemy sztucznych roślin. Zieleń jest zadbana i posadzona w donicach pasujących do wnętrza.

Miejsce 2. – Centrum handlowe Czyżyny – 6/10

Centrum handlowe Czyżyny

Patrząc proporcjonalnie na wielkość galerii i ilość zieleni w niej się znajdującej, mogę powiedzieć, że galeria jest wypełniona roślinami. Możemy znaleźć tu gatunki których na próżno szukać w innych centrach handlowych, a co najważniejsze nie ma tu plastikowych roślin.

Miejsce 1. – Bonarka City Center – 9/10

Bonarka City Center

Bez wątpienia najlepiej zazieleniona galeria handlowa w Krakowie. Duża ilość roślin, różnorodność gatunkowa i styl donic pasujący do wnętrza – to połączenie zapewnia ogromną przewagę nad konkurentami w naszym mieście. A do perfekcji brak tylko zielonej ściany, które można już spotkać w innych galeriach w Polsce.

Zarządcy centrów handlowych mają jeszcze nad czym pracować. Tak na prawdę, tylko dwie galerie z jedenastu przedstawionych powyżej nie posiadają ani jednej imitacji roślin. Żywa zieleń, tworząc swego rodzaju oazę, przyciąga ludzi do wnętrza, tym bardziej teraz kiedy mamy duży problem ze smogiem. Szkoda, że tak niewiele budynków korzysta z tego faktu.
A Wy co myślicie o zieleni w centach handlowych w Krakowie? Co byście zmienili?