Inteligentna donica

Czy jesteś w stanie ususzyć każdą roślinę mimo największych starań? Jest na to rozwiązanie! Na kickstarterze pojawiła się ciekawa kampania, która już teraz zebrała potrzebne pieniądze, aby uruchomić swoją produkcję. Teraz możesz praktycznie zapomnieć o podlewaniu swojej rośliny dzięki inteligentnej donicy, która zrobi to za Ciebie. Botanium, bo tak nazywa się ten ‚wynalazek’, to kompletny zestaw do uprawy wybranej przez Ciebie rośliny.

Fot. www.kickstarter.com

Jak to działa?

W zestawie otrzymujesz wszystkie składniki niezbędny do uprawy swojej rośliny tzn. donicę, podłoże hydroponiczne, nawóz, instrukcje obsługi oraz wtyczkę zasilającą. Kolejne kroki są bardzo proste:
1. Wypełniasz zbiornik w donicy wodą
2. Dodajesz nawóz
3. Wypełniasz donicę specjalnym podłożem
4. Wysiewasz nasiona
5. Podłączasz donicę do prądu
6. Siadasz i obserwujesz jak rośnie Twoja roślina

www.kickstarter.com

Sterownik w pompie co jakiś czas automatycznie nawodni podłoże. W swojej donicy możesz uprawiać rośliny ozdobne lub zioła których używasz na co dzień w kuchni. Botanium sprawdzi się szczególnie dobrze w uprawie roślin wymagającymi częstego podlewania. Donica wykorzystuje system hydroponiczny, który wymaga podlewania nawet kilka razy dziennie, na szczęście ona robi to za nas.

Hydro… co?

Hydroponika nie jest nową metodą uprawy roślin. W ogrodnictwie wykorzystywana jest już od wielu lat i stała się przedmiotem wielu badań. System wykorzystuje inne podłoże niż naturalne, przykładowo jest to keramzyt. Metoda jest o wiele bardziej efektywna w porównaniu do tradycyjnej uprawy w ziemi, a warzywa i owoce z takiej uprawy są już codziennością. Co ciekawe, badania wykazały, że warzywa z hydroponiki zawierają więcej witamin, niż te z tradycyjnej uprawy. Zaletą hydroponiki jest to, że nigdy nie przelejesz rośliny, a tym samym nie musisz czekać z kolejnym podlewaniem do momentu aż podłoże wyschnie.

W przypadku Botanium działa to następująco…

www.kickstarter.com

Więcej informacji na temat tego produktu znajdziesz tutaj.

Konkurencja nie śpi

Na pomysł inteligentnej donicy wpadł nie tylko zespół Botanium. Na rynku można znaleźć bardziej zaawansowane pojemniki na rośliny. Parrot Pot to jeden z nich.

Jest o wiele bardziej naszpikowany technologią niż konkurent z kickstartera. Nie potrzebuje przewodu zasilającego, bo zasilają go 4 baterie AA, posiada czujniki wilgoci, temperatury i światła, a wszystkie dane wysyła do aplikacji w Twoim telefonie. Żyjemy w czasach w których nawet doniczkę możesz połączyć ze swoim smartfonem i obserwować czy Twoja roślina jest podlana, gdy Ty leżysz na plaży w Egipcie. Koszt donicy to mniej więcej 150€.

Podoba Wam się taki gadżet? Jest warty swojej ceny?